Persson, Gunnar Henrik
1923-2018

  Gunnar Henrik Persson 1923-2018
I hemmarocken 1972
Född 1923-05-29 i Gamlestads kbfd (O) [1] .
Död 2018-05-29 i Algutstorp (P) [2] .
Realexamen 1940 Värnplikt P4, Fänrik 1944 Turizkoncernen (Lagerbiträde, Försäljare, Avdelningsföreståndare Luco, Representant Belysningsarmatur, smide , Norrland Turnils, Alingsås, Försäljningschef, VD, Styr v Ordf 1956- Göteborgs bandväveri, vd Nygeverken, direktör, styrled Guvenör i Rotary dist 2360, 1998-99 Medl SMF Redbergslid, Vårgårda, Kassör i Vgda, Scout-, juniorledare Startade Vgda Civilförsvarsförening 1986(?) Ur Sveriges Befolkning 1970: 1923-05-29 Persson, Gunnar Henrik Tångav 17 440 20 Vårgårda Kyrkobokförd i Algutstorp (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), distrikt 04, fastighet 54448. Mantalsskriven på samma ort. Född 29/5 1923 i Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1971 Persson, Gerd Elisabeth 19491122 Persson, Gunnar Henrik 19230529 Persson, Märta Valborg 19240424 Persson, Olof Ragnar 19591130 Persson, Paul Rune 19540528 Persson, Rolf Gunnar 19510516 Persson, Sture Helge 19480123 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1923-05-29 Persson, Gunnar Henrik Tångav 17 447 00 VÅRGÅRDA Mantalsskriven i Algutstorp (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Hägrunga 10:19. Född 29/5 1923 i Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1981 Persson, Gunnar Henrik 19230529 Persson, Märta Valborg 19240424 Persson, Olof Ragnar 19591130

Gunnar Henrik Persson.
Född 1923-05-29 i Gamlestads kbfd (O) [1] . Död 2018-05-29 i Algutstorp (P) [2] .
F Helge Persson.
Född 1892-06-18 i Lindfors, Nyed (S) [3] [4] . Död 1943-07-16 i Gamlestads kbfd (O) [5] .
FF Jan-Henrik Persson.
Född 1861-09-01 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [6] [7] [8] . Död 1941-04-07 i Sävedalen (O) [5] . Järnvägstjänsteman
Stationskarl på Hörkens Station från 1885 i Hörken (T) [9] [8] .
Stationskarl 1897-04-05 i Göteborgs Kristine (O) [10] .
Stationskarl från 1899-03-20 i Gamlestads kbfd (O) [11] [12] .
FFF Pehr Larsson.
Född 1821-09-18 i Näset, Rämmen (S) [13] . Död Försörjningshemmet 1914-12-28 i Filipstad (S) [14] . Dräng till 1849 i Näset, Rämmen (S) [15] .
Arbetskarl från 1849 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [16] [7] .
FFFF Lars Bengtsson.
Född 1796-03-29 i Näset, Rämmen (S) [17] [18] . Död 1837-05-13 i Rämmen (S) [19] . Torpare från 1817 i Näset, Rämmen (S) [20] [21] .
FFFM Lisa Pehrdotter.
Född 1798-02-03 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [22] [23] . Död Näset 1887-03-01 i Näset, Rämmen (S) [24] . Inhyst änka från 1838 i Näset, Rämmen (S) [25] .
Änka från 1838 till 1839 i Bosjöfallet, Rämmen (S) [26] .
Inhyst änka från 1839 i Näset, Rämmen (S) [25] [27] .
FFM Lena Matilda Nilsdotter.
Född 1820-02-25 i Tallåsen, Rämmen (S) [28] [29] . Död 1864-01-28 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [7] [7] [30] . Piga från 1836 till 1838 i Bygget, Liljendal, Rämmen (S) [31] [32] .
Piga från 1841 till 1843 i Rämsnäs, Rämmen (S) [33] .
Piga från 1841 till 1844 i Nedre Bruket, Liljendal, Rämmen (S) [34] .
FFMF Nils Olsson.
Född 1780-01-13 i Gräsåsen, Gåsborn (S) [35] [36] . Död Tallåsen 1860-12-23 i Rämmen (S) [37] . Torpare omkring 1810 i Knappberget, Rämmen (S) [38] [39] .
Torpare från 1812 till 1860 i Tallåsen, Rämmen (S) [40] [41] [42] .
FFMM Maria Jansdotter.
Född Svartnäs 1787-06-09 i Färnebo (S) [43] . Död Tallåsen 1857-02-12 i Rämmen (S) [44] .
FM Selma Svensson.
Född Boden 1866-02-15 i Boden, Främmestad (R) [45] . Död 1948-01-12 i Gamlestads kbfd (O) [5] .
FMF Nils Gustaf Bergström Hammarqvist.
Född 1838-08-07 i Kristinehamn (S) [46] . Död Marieberg 1888-11-17 i Björkvik (D) [47] [48] . Dräng från 1855 till 1861-10-20 i Hammar, Väse (S) [49] [50] [51] .
Studerade till Rättare på Degeberg från 1861 till 1863 i Rackeby (R) [52] .
Rättare från 1863 till 1868-10-23 i Gamlegården, Tun (R) [53] [45] .
Rättare på Saltkällan mellan 1868-10-23 och 1873-10-16 i Foss (O) [54] .
Befallningsman från 1873 till 1876 i Hofsta, Björkvik (D) [55] [56] .
Befallningman från 1876 till 1888 i Marieberg, Björkvik (D) [57] [58] .
FMFF Nils Nilssn Bergström.
Född Björklunds Kvarn 1806-11-18 i Kristinehamn (S) [59] . Död 1838-06-20 i Kristinehamn (S) [60] . Kopparslagaregesäll på 4:e Kvarteret nr 93 till 1837 i Åmål (P) [61] .
FMFM Cajsa Jonsdotter.
Född 1802-01-11 i Karaby, Varnum (S) [62] [63] [64] .
FMM Maria Nilsdotter.
Född Boden 1840-06-26 i Boden, Främmestad (R) [65] [66] . Död 1927-01-10 i Avesta (W) [5] . Barnmorska omkring 1875 i Hörkshyttan, Hörken (T) [67] .
FMMF Nils Andreasson.
Född 1800-03-26 i Boden, Främmestad (R) [68] [66] . Död 1877-08-13 i Boden, Främmestad (R) [69] . Hemmansägare omkring 1830 i Boden, Främmestad (R) [66] .
FMMM Elin Olofsdotter.
Född Samslätt 1797-10-10 i Samslätt, Främmestad (R) [70] [66] . Död 1884-03-23 i Boden, Främmestad (R) [71] .
M Elisabeth Lydia Karlsson.
Född 1896-01-05 i Gamlestads kbfd (O) [72] . Död 1967-05-20 i Alingsås (P) [73] .
MF Gustaf Karlsson.
Född 1856-07-18 i Bohult, Kinnared (N) [74] . Död Gbg hospital, Backa 1916-01-29 i Gamlestads kbfd (O) [75] . Målare från 1889-12-31 i Gamlestads kbfd (O) [76] .
MFF Carl Larsson.
Född 1804-07-15 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [77] . Död Ö Bohult 1875-12-13 i Övre, Bohult, Kinnared (N) [78] . Ägare omkring 1850 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [79] .
Åbo i Övre, Bohult, Kinnared (N) [80] .
MFFF Lars Knutsson.
Född 1774-02-07 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [81] [82] . Död 1840-03-18 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [83] [84] . Åbo från 1800 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [85] [86] .
MFFM Brita Anderdotter.
Född 1782-12-06 i Stora, Danhult, Södra Hestra (F) [87] . Död 1821-05-19 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [87] [88] .
MFM Ingrid Beata Johanesdotter.
Född Angsås 1811-12-23 i Burseryd (F) [89] . Död mellan 1895 och 1900 [4] .
MFMF Johannes Jonasson.
Född 1773-11-16 i Burseryd (F) [90] . Död mellan 1840 och 1845 i Burseryd (F) [91] . Bonde på Angsås i Burseryd (F) [92] .
MFMM Ingrid Arvidsdotter.
Född Häljarem 1771-05-08 i Burseryd (F) [93] . Död 1840-04-14 i Burseryd (F) [94] .
MM Hilda Emilie Paepke.
Född 1857-02-25 i Westrerby, Tanums kyrkoområde (O) [95] . Död 1928-10-14 i Olskroken, Gamlestads kbfd (O) [96] .
MMF Johan Jacob Daniel Paepke.
Född 1816-02-16 i Göteborgs Tyska (O) [97] [98] [99] . Död 1878-10-16 i Fredrikstad [100] [101] .
MMFF Johan Jacob Daniel Paepke.
Född 1792-09-27 i Tyskland [102] . Död 1871-07-18 i Strömstad (O) [103] . Bagaregesäll omkring 1818 i Strömstad (O) [104] .
MMFM Annika Christoffersdotter.
Född omkring 1790 [97] .
MMM Gunhild Gunilla Andersdotter.
Född Christiania 1811-11-11 i Norge [105] . Död 2:a Roten nr 81/82 1893-05-20 i Domkyrkoförs I Gbg (O) [106] .
MMMF Anders Olsson.
 

Relationer och barn

Gift 1947-08-23.

Valborg Märta Johansson.
Sture Helge Persson.

Gerd Elisabeth Persson.

Rolf Gunnar Persson.

Rune Paul Persson.

Olle Ragnar Persson.

Källor

  1. Göteborgs Gamlestad (O) C:5 (1919-1924) Bild 372 / sid 366 (AID: v82196.b372.s366, NAD: SE/GLA/13182)
  2. Familjekälla (Family Source)
  3. Nyed C:11 (1887-1894) Bild 99 (AID: v8059.b99, NAD: SE/VA/13409)
  4. Sveriges Befolkning 1900
  5. Sveriges Dödbok
  6. Färnebo (S) C:3 (1861-1871) Bild 16 (AID: v6500.b16, NAD: SE/VA/13146)
  7. Färnebo AI:23 (1861-1865) Bild 90 / sid 75 (AID: v11138.b90.s75, NAD: SE/VA/13146)
  8. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 303 / sid 606 (AID: v51909.b303.s606, NAD: SE/ULA/10860)
  9. Ljusnarsberg (T) AI:21a (1882-1891) Bild 223 / sid 217 (AID: v51908.b223.s217, NAD: SE/ULA/10860)
  10. Göteborgs Kristine (O) AIb:12 (1890-1897) Bild 36 / sid 2016 (AID: v35164.b36.s2016, NAD: SE/GLA/13187)
  11. Göteborgs Gamlestad AIIa:1 (1898-1909) Bild 93 / sid 81 (AID: v82160.b93.s81, NAD: SE/GLA/13182)
  12. Göteborgs Gamlestad AIIa:15 (1920-1931) Bild 275 / sid 1468 (AID: v82174.b275.s1468, NAD: SE/GLA/13182)
  13. GID 520.6.79300, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 109/0, B 62/247
  14. Filipstad (S) F:9 (1895-1915) Bild 157 / sid 149 (AID: v169689.b157.s149, NAD: SE/VA/13110)
  15. Rämmen (S) AI:9 (1845-1851) Bild 46 / sid 36 (AID: v13103.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  16. Färnebo (S) AI:20b (1846-1850) Bild 84 / sid 74 (AID: v11130.b84.s74, NAD: SE/VA/13146)
  17. Rämmen (S) C:1 (1785-1804) Bild 33 / sid 53 (AID: v8143.b33.s53, NAD: SE/VA/13442)
  18. Rämmen (S) AI:1 (1785-1804) Bild 42 / sid 38 (AID: v13094.b42.s38, NAD: SE/VA/13442)
  19. GID 520.6.90300, Rämen, C:2, FVD, 1805-61, 333/0, B 173/247
  20. Rämmen (S) AI:3 (1812-1818) Bild 29 / sid 23 (AID: v13096.b29.s23, NAD: SE/VA/13442)
  21. Rämmen (S) AI:4 (1817-1821) Bild 75 / sid 70 (AID: v13097.b75.s70, NAD: SE/VA/13442)
  22. Rämmen (S) C:1 (1785-1804) Bild 39 / sid 65 (AID: v8143.b39.s65, NAD: SE/VA/13442)
  23. Rämmen (S) AI:1 (1785-1804) Bild 109 / sid 105 (AID: v13094.b109.s105, NAD: SE/VA/13442)
  24. GID 100017.54.36200, _scb Värmland, :903, FVD, 1887, 0/0, B 362/595
  25. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 44 / sid 34 (AID: v13102.b44.s34, NAD: SE/VA/13442)
  26. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 26 / sid 16 (AID: v13102.b26.s16, NAD: SE/VA/13442)
  27. Rämmen (S) AI:11 (1858-1864) Bild 52 / sid 36 (AID: v13105.b52.s36, NAD: SE/VA/13442)
  28. GID 520.6.78900, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 101/0, B 58/247
  29. Rämmen C:2 (1805-1839) Bild 54 / sid 101 (AID: v8144.b54.s101, NAD: SE/VA/13442)
  30. Filipstad F:5 (1856-1860) Bild 54 / sid 61 (AID: v5826.b54.s61, NAD: SE/VA/13110)
  31. Rämmen (S) AI:7 (1832-1837) Bild 110 / sid 104 (AID: v13100.b110.s104, NAD: SE/VA/13442)
  32. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 113 / sid 103 (AID: v13102.b113.s103, NAD: SE/VA/13442)
  33. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 46 / sid 36 (AID: v13102.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  34. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 121 / sid 111 (AID: v13102.b121.s111, NAD: SE/VA/13442)
  35. Gåsborn (S) C:3 (1776-1839) Bild 28 / sid 49 (AID: v6659.b28.s49, NAD: SE/VA/13174)
  36. Gåsborn (S) AI:1 (1789-1795) Bild 135 / sid 148 (AID: v11472.b135.s148, NAD: SE/VA/13174)
  37. GID 520.6.92800, C:2, Vigsel, Död 1805-61, Rämen (S)
  38. Rämmen (S) AI:2 (1804-1811) Bild 181 / sid 275 (AID: v13095.b181.s275, NAD: SE/VA/13442)
  39. Rämmen (S) AI:3 (1812-1818) Bild 128 / sid 122 (AID: v13096.b128.s122, NAD: SE/VA/13442)
  40. Rämmen (S) AI:4 (1817-1821) Bild 20 / sid 15 (AID: v13097.b20.s15, NAD: SE/VA/13442)
  41. Rämmen (S) AI:9 (1845-1851) Bild 156 / sid 146 (AID: v13103.b156.s146, NAD: SE/VA/13442)
  42. Rämmen (S) AI:11 (1858-1864) Bild 173 / sid 157 (AID: v13105.b173.s157, NAD: SE/VA/13442)
  43. GID: 479.51.10200, C:7, Födde 1779-1809, Filipstad(S)
  44. GID 520.6.92200 C:2 Vigsel, Död 1805-61 Rämen (S)
  45. Främmestad (R) C:6 (1861-1875) Bild 44 / sid 81 (AID: v8017.b44.s81, NAD: SE/GLA/13132)
  46. Kristinehamn CI:8 (1837-1860) Bild 22 / sid 34 (AID: v7277.b22.s34, NAD: SE/VA/13289)
  47. Björkvik (D) AI:23b 1886-1891 Bild 330 / Sida 618
  48. Björkvik (D) F:2 1886-1894 Bild 17
  49. Väse (S) AI:25a 1851-1855 Bild 123 / Sida 115 (AID: v8787.b123.s115)
  50. Väse (S) AI:26a 1856-1860 Bild 127 / Sida 118 (AID: v8789.b127.s118)
  51. Väse (S) AI:27a 1861-1865 Bild 142 / Sida 129 (AID:v8791.b142.s129)
  52. Rackeby (R) AI:5 1861-1873 Bild 66 / Sida 59 (AID v56100.b66.s59)
  53. Tun (R) AI:12 1861-1870 Bild 84 / Sida 76 (AID v56544.b84.s76)
  54. Foss (O) AI:13 1867-1875 Bild 25 / Sida 20 (AID v307.b25.s20)
  55. Björkvik (D) AI:20b 1871-1876 Bild 159 / Sida 152 (AID v54488.b159.s152)
  56. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 149 / Sida 142 (AID v54490.b149.s142)
  57. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 285 / Sida 278 (AID v54490.b285.s278)
  58. Björkvik (D) AI:22b 1881-1886 Bild 304 / Sida 297
  59. Kristinehamn (S) CI:5 (1765-1810) Bild 419 / sid 830 (AID: v7274.b419.s830, NAD: SE/VA/13289)
  60. Kristinehamn FI:4 (1830-1860) Bild 12 / sid 15 (AID: v7297.b12.s15, NAD: SE/VA/13289)
  61. Åmåls stadsförsamling (P) AI:12 (1836-1840) Bild 176 / sid 166 (AID: v4563.b176.s166, NAD: SE/GLA/13654)
  62. Kristinehamn (S) CI:5 1765-1810 Bild 379 / Sida 750
  63. Varnum (S) AI:9 1802-1805 Bild 128 / Sida 121
  64. Kristinehamn (S) AI:20 1846-1850 Bild 66 / Sida 59
  65. Främmestad (R) C:5 (1836-1860) Bild 16 (AID: v8016.b16, NAD: SE/GLA/13132)
  66. Främmestad (R) AI:5b (1834-1857) Bild 107 / sid 231 (AID: v9867.b107.s231, NAD: SE/GLA/13132)
  67. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 262 / sid 565 (AID: v51909.b262.s565, NAD: SE/ULA/10860)
  68. Främmestad (R) C:4 (1800-1835) Bild 6 (AID: v6122.b6, NAD: SE/GLA/13132)
  69. Främmestad (R) C:6 (1861-1875) Bild 170 / sid 333 (AID: v8017.b170.s333, NAD: SE/GLA/13132)
  70. Främmestad (R) C:3 (1739-1799) Bild 110 / sid 211 (AID: v6121.b110.s211, NAD: SE/GLA/13132)
  71. Främmestad (R) C:7 (1876-1894) Bild 136 / sid 132 (AID: v8018.b136.s132, NAD: SE/GLA/13132)
  72. Sveriges Dödbok 3 1947-2003
  73. Sveriges Dödbok 1950-99
  74. Kinnared (N) CI:4 1843-1860 Bild 29 (AID: v92726.b29, NAD: SE/LLA/13206)
  75. Göteborgs Gamlestad (O) F:3 1909-1919 Bild 148 / Sida 144
  76. Göteborgs Gamlestad (O) AI:3 1883-1889 Bild 158 / Sida 648
  77. Södra Hestra (F) C:4 1800-1861 Bild 15 / Sida 23 (AID: v36295.b15.s23, NAD: SE/VALA/00363)
  78. Kinnared (N) AI:4 1861-1878 Bild 54 / Sida 49 (AID: v92719.b54.s49, NAD: SE/LLA/13206)
  79. Södra Hestra (F) AI:11 1845-1855 Bild 84 / Sida 74 (AID: v22082.b84.s74, NAD: SE/VALA/00363)
  80. Kinnared (N) AI:3 1851-1861 Bild 12 / Sida 19 (AID: v92718.b12.s19, NAD: SE/LLA/13206)
  81. Södra Hestra (F) C:3 1737-1800 Bild 133 / Sida 255 (AID: v36294.b133.s255, NAD: SE/VALA/00363)
  82. Södra Hestra (F) AI:4 1752-1777 Bild 211 / Sida 409 (AID: v22075.b211.s409, NAD: SE/VALA/00363)
  83. Södra Hestra (F) F:1 1800-1861 Bild 30 / Sida 51 (AID: v36304.b30.s51, NAD: SE/VALA/00363)
  84. Södra Hestra (F) AI:10 1835-1845 Bild 116 / Sida 218 (AID: v22081.b116.s218, NAD: SE/VALA/00363)
  85. Södra Hestra (F) AI:7 1805-1817 Bild 76 / Sida 69 (AID: v22078.b76.s69, NAD: SE/VALA/00363)
  86. Södra Hestra (F) F:1 1800-1861 Bild 5 / Sida 1 (AID: v36304.b5.s1, NAD: SE/VALA/00363)
  87. Södra Hestra (F) C:3 1737-1800 Bild 168 / Sida 325 (AID: v36294.b168.s325, NAD: SE/VALA/00363)
  88. Södra Hestra (F) AI:8 1818-1828 Bild 70 / Sida 63 (AID: v22079.b70.s63, NAD: SE/VALA/00363)
  89. GID 1074.22.83200
  90. GID 1074.8.78600, AI:7, HF 1803-09 s 81, Burseryd (F)
  91. GID 1074.15.75100, A:13, HF 1846-51 s 150, Busrseryd (F)
  92. GID 1074.7.65600, AI:6, HF 1787-99 s 121, Burseryd (F)
  93. GID 1074.21.58500, C:2, FV 1749-1804 s 159, Burseryd (F)
  94. GID 1074.24.108400, F:1 D 1805-60 s 55, Burseryd (F)
  95. Tanum (O) C:5 (1838-1860) Bild 123 / sid 237 (AID: v1266.b123.s237, NAD: SE/GLA/13545)
  96. Göteborgs Gamlestad (O) F:4 1920-1928 Bild 238 / Sida 234
  97. Göteborgs Kristine (O) CI:6 1797-1819 Bild 203 / Sida 399
  98. Göteborgs Kristine (O) CII:2 1804-1823 Bild 180 / Sida 353
  99. Tanum (O) AI:21 (1851-1857) Bild 272 / sid 529 (AID: v253.b272.s529, NAD: SE/GLA/13545)
  100. Østfold fylke, Østre Fredrikstad, Ministerialbok nr. 1 (1878-1909), Døde og begravede
  101. Göteborgs Domkyrkoförsamling (O) AIa:18 1883-1890 Bild 290 / Sida 281
  102. Geboren, Kopulirte, Todte, 1740-1875, Thürkow
  103. Strömstad (O) F:1 (1860-1894) Bild 54 (AID: v452.b54, NAD: SE/GLA/13509)
  104. Strömstad AI:7 (1813-1820) Bild 93 / sid 177 (AID: v430.b93.s177, NAD: SE/GLA/13509)
  105. K: 632.4.19400, AIA:21 HF 1883-90, Gbg Domkyrko (O)
  106. GID 100014.108.33000, _scb Göteborg O Boh., HIAA:1078, VD, 1893, 0/0, B 330/464, Gbg Gustavi (O)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.