Andersdotter, Kristina
1856-1917

Född 1856-06-03 i Lilleg, Landa (P) [1] .
Död 1917-09-03 i Håleg, Hägrunga, Algutstorp (P) [2] .
På tumbergs hembygdsmuseum finns ett brynostfat som tillhört Kristina (föremål 333) Finns angiven i boken Gårdar och torp i Algutstorps socken på sidorna 148,270,277,282,284,285,288,482 finns på bild sid 277, 282, 285 i boken "Gårdar och torp i Algutstorps socken" Levde Landa Lillegård mellan 1856 och 1882 i Landa (P) ((Disgen-källreferens 174 saknas)). Fotnot: Not: Gård A 1/8 mtl Ur Sveriges Befolkning 1890: Post 3016322 Andersdotter, Kristina f. 1856 i Landa (Älvsborgs län, Västergötland) h. Gift kvinna, mor i familjen Hägrunga Huleg. Algutstorp (Älvsborgs län, Västergötland) Födelseort i källan: Landa

Kristina Andersdotter.
Född 1856-06-03 i Lilleg, Landa (P) [1] . Död 1917-09-03 i Håleg, Hägrunga, Algutstorp (P) [2] .
F Anders Olofsson.
Född 1831-06-16 i Lilleg, Landa (P) [3] . Död 1905 i Landa (P). Undantagsägare
FF Olof Andersson.
Född 1795-12-29 i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [4] . Död 1871-03-21 i Lilleg, Landa (P) [5] . Bonde
FFF Anders Hansson.
Född 1761-02-03 [6] [7] . Död 1811-10-19 i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [7] . Bonde i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [6] .
FFFF Hans Olofsson.
Död efter 1761.
FFFM Margareta Persdotter.
Död efter 1761.
FFM Britta Nilsdotter.
Född 1762-09-03 i Sörg, Jonstorp, Hol (P) [8] . Död 1839-10-26 i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [9] .
FFMF Nils Norman.
Född omkring 1716 [10] . Död 1785-07-08 i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [10] . Åbo, kronoskytt
FFMM Gunnila Eriksdotter.
Född 1721 i Markedalen, Alingsås landsförs (P). Död 1776-09-03 i Nordg, Jonstorp, Hol (P) [11] .
FM Kerstin Andersdotter.
Född 1803-08-19 i Gateg, Bäne, Hol (P) [12] . Död 1841-10-17 i Lilleg, Landa (P) [13] .
FMF Anders Eriksson.
Född Vårgårda Nordgård 1766-08-26 i Siene (P) [14] . Död Bäne Gategård 1816-12-14 i Hol (P) [15] . Bonde
FMFF Erik Andersson.
Född Nordgård 1709-06-20 i Vårgårda, Siene (P) [16] . Död 1771-04-01 i Siene (P). Bonde
FMFM Katarina Andersdotter.
Född 1741-11-27 i Mellomg, Vårgårda, Siene (P) [17] . Död Brogård 1792-03-03 i Eklanda, Siene (P) [18] .
FMM Stina Bengtsdotter.
Född Hoberg Skattegård 2 1770-09-07 i Kullings-Skövde (P) [19] . Död Bäne Gategård 1826-12-12 i Hol (P) [20] . Bondhustru
FMMF Bengt Persson.
Född Hoberg Skattegård 2 1733 i Kullings-Skövde (P) [16] . Död Hoberg Skattegård 2 1795-05-09 i Kullings-Skövde (P) [21] . Bonde
FMMM Maria Andersdotter.
Född Prästa kvarn 1751-10-15 i Kullings-Skövde (P) [22] . Död Hoberg Skattegård 2 1829-10-29 i Kullings-Skövde (P) [23] .
M Britta Stina Olofsdotter.
Född Sörgård 1827-12-11 i Degrabo, Kullings-Skövde (P) [24] . Död 1895-12-29 i Lilleg, Landa (P) [25] .
MF Olof Andersson.
Född 1793-09-29 i Tomteg, Hoberg, Kullings-Skövde (P) [26] [27] . Död Stockamaden 1860-08-04 i Kullings-Skövde (P) [28] . Hemmansägare omkring 1850 i Gråg, Galstad, Tumberg (P) [29] .
MFF Andreas Andersson.
Född 1759 [30] .
 
 
MFM Lena Petersdotter.
Född 1762 [30] .
 
 
MM Maria Svensdotter.
Född 1796-02-26 i Tåstorp, Södra Härene (P) [31] [27] .
MMF Sven Nilsson.
Född Fötene Jerskagård 1759-09-27 i Södra Härene (P) [32] [33] . Död 1834-04-05 i Södra Härene (P) [16] . Bonde
MMFF Nils Olofsson.
Född Fötene Jerskagård 1725 i Södra Härene (P) [34] . Död Fötene Jerskagård 1781-02-02 i Södra Härene (P) [35] .
MMFM Kerstin Andersdotter.
Född 1731 [34] . Död 1800-02-09 i Tåstorp, Södra Härene (P) [36] .
MMM Kerstin Persdotter.
Född Fötene Östergård 1757-11-05 i Södra Härene (P) [37] [33] . Bondhustru
MMMF Per Josefsson.
Född 1736 i Österg, Fötene, Södra Härene (P) [38] . Död 1814-06-29 i Österg, Fötene, Södra Härene (P) [39] .
MMMM Britta Torstensdotter.
Född 1734 [38] . Död Fötene Östergård 1816-09-24 i Södra Härene (P) [39] .

Relationer och barn

Gift 1882-07-18 i Algutstorp (P) [16] .

Elias Andersson.
Karl Edvin Eliasson.

Ruth Elisabeth Eliasdotter.

Ida Matilda Eliasdotter.

Anna Kristina Eliasdotter.

Erik Linus Eliasson.

Simon Petrus Eliasson.

Axel Pontus Eliasson.

Agnes Elisabeth Eliasdotter.

Sven David Eliasson.

Källor

  1. GID 759.1.34100, Landa, C:2, FVD, 1851-60, 5/0, B 8/14
  2. GID 1875.17.5800, Algutstorp, SCB, D, 1898-1920, 0/0, B 58/78
  3. GID 759.7.2100, Landa, C:1, FVD, 1768-1850, 0/29, B 21/41
  4. GID 583.14.104500, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/145, B 78/175
  5. GID 100015.5.19600, _scb Älvsborg, :394, VD, 1871
  6. GID 583.9.61800, Hol, AI:2, HFL, 1795-1811, 59/0, B 36/46
  7. GID 583.14.112500, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/305, B 158/175
  8. GID 583.14.101800, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/91, B 51/175
  9. GID 583.1.5400, Hol, C:2, FVD, 1830-49, 0/217, B 54/67
  10. GID 583.14.111400, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/283, B 147/175
  11. GID 583.14.111000, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/275, B 143/175
  12. GID 583.14.105100, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/157, B 84/175
  13. GID 759.7.3300, Landa, C:1, FVD, 1768-1850, 0/15, B 33/41
  14. GID 583.14.112700, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/309, B 160/175
  15. GID 583.14.101400, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/83, B 47/175
  16. Gårdar&Torp i Algutstorps socken
  17. GID 678.8.1900, Siene, C:1, FVD, 1700-1800, 102/0, B 19/145
  18. GID 678.8.14000, Siene, C:1, FVD,1700-1800, 338/0, B 140/145
  19. GID 755.8.75800, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1850, 0/9, B 12/201
  20. GID 583.14.113200, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/319, B 165/175
  21. GID 755.8.90200, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1851, 0/297, B 156/201
  22. GID 1875.10.53500, Algutstorp, C:1, FVD, 1748-67, 0/29, B 19/235
  23. GID 755.8.92000, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1851, 0/333, B 174/201
  24. GID 755.8.84700, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1850, 0/187, B 101/201
  25. GID 100015.29.39600, _scb Älvsborg, HIAA:1137, VD, 1895
  26. GID 755.8.79900, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1850, 0/91, B 53/201
  27. GID 755.5.42900, Kullings-Skövde, AI:4, HFL, 1811-27, 94/0, B 108/172
  28. GID 100015.132.24500, _scb Älvsborgs, :22, VD, 1860, 0/0, B 245/537
  29. GID 755.1.63600, Tumberg, AI:6, HFL, 1848-61, 149/0, B 82/165
  30. GID 755.4.19800, Kullings-Skövde, AI:3, HFL,1793-1811, 0/31, B 22/145
  31. GID 1948.9.53600, Södra Härene, C:1, FVD, 1768-1850, 0/59, B 37/114
  32. GID 1875.10.57300, Södra Härene, C:1, FVD, 1748-81,1/105, B 57/235
  33. GID 1948.4.21700, Södra Härene, AI:2, HFL, 1782-93, 0/76, B 84/88
  34. GID 1948.3.12200, Södra Härene, AI:1, HFL, 1768-81, 24/0,B 54/65
  35. GID 1948.9.59400, Södra Härene, C:1, FVD, 1768-1851, 0/175, B 95/114
  36. GID 1948.9.60000, Södra Härene, C:1, FVD, 1768-1851, 0/187, B 101/114
  37. GID 1875.10.56500, Södra Härene, C:1, FVD, 1748-81, 0/89, B 49/235
  38. GID 1948.3.11800, Södra Härene, AI:1, HFL, 1768-81, 20/0, B 50/65
  39. GID 1948.9.60400, Södra Härene, C:1, FVD, 1768-1851, 0/0, B 105/114

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.