Persson, Helge
1892-1943

  Helge  Persson 1892-1943
Född 1892-06-18 i Lindfors, Nyed (S) [1] [2] .
Flyttade 1896-03-29 från Nyed (S) till Holmen, Göteborgs Kristine (O) [3] [4] .
Flyttade 1899-03-04 från Holmen, Göteborgs Kristine (O) till Olskroken, Gamlestads kbfd (O) [5] [6] .
Död 1943-07-16 i Gamlestads kbfd (O) [7] .
Järnvägstjänsteman BJ Medl i Redbergslids mfg Sjukpension 1934, TBC Pulm (Tuberkulos) Spelade fiol, naturintresserad, allmänbildad Ur Sveriges Befolkning 1900: Post 1514763 Helge f. 1892 i Nyed (Värmlands län, Värmland) s. Pojke, barn i familjen 18 roten 9 B 3 Göteborgs Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland) Födelseort i källan: Nyed Värmlands län Persson, Jan Henrik 1861 Far Svensson, Selma 1866 Mor (Barn), Teresia 1888 Barn (Barn), Lydia 1890 Barn (Barn), Helge 1892 Barn (Barn), Ruth 1895 Barn (Barn), Ture 1897 Barn (Barn), Märta 1900 Barn

Helge Persson.
Född 1892-06-18 i Lindfors, Nyed (S) [1] [2] . Död 1943-07-16 i Gamlestads kbfd (O) [7] .
F Jan-Henrik Persson.
Född 1861-09-01 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [8] [9] [10] . Död 1941-04-07 i Sävedalen (O) [7] . Järnvägstjänsteman
Stationskarl på Hörkens Station från 1885 i Hörken (T) [11] [10] .
Stationskarl 1897-04-05 i Göteborgs Kristine (O) [5] .
Stationskarl från 1899-03-20 i Gamlestads kbfd (O) [12] [13] .
FF Pehr Larsson.
Född 1821-09-18 i Näset, Rämmen (S) [14] . Död Försörjningshemmet 1914-12-28 i Filipstad (S) [15] . Dräng till 1849 i Näset, Rämmen (S) [16] .
Arbetskarl från 1849 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [17] [9] .
FFF Lars Bengtsson.
Född 1796-03-29 i Näset, Rämmen (S) [18] [19] . Död 1837-05-13 i Rämmen (S) [20] . Torpare från 1817 i Näset, Rämmen (S) [21] [22] .
FFFF Bengt Persson.
Född Näsrämmen 1755-03-06 i Gåsborn (S) [23] [19] . Död Näset 1823-04-24 i Rämmen (S) [24] . Torpare Från ca 1785 i Näset, Rämmen (S) [19] [21] .
FFFM Chatarina Olofsdotter.
Född 1756-04-19 i Lakene, Norra Råda (S) [25] [19] . Död Näset 1839-02-24 i Näset, Rämmen (S) [26] .
FFM Lisa Pehrdotter.
Född 1798-02-03 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [27] [28] . Död Näset 1887-03-01 i Näset, Rämmen (S) [29] . Inhyst änka från 1838 i Näset, Rämmen (S) [30] .
Änka från 1838 till 1839 i Bosjöfallet, Rämmen (S) [31] .
Inhyst änka från 1839 i Näset, Rämmen (S) [30] [32] .
FFMF Per Jonsson.
Född 1747-08-21 i Gåsborn (S) [33] [34] . Död Viken 1823-10-08 i Rämmen (S) [24] . Torpare omkring 1785 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [35] .
Masmästare från 1792 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [36] [34] .
Hos sonen till 1823 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [37] .
FFMM Britta Jonasdotter.
Född Näsrämmen 1764-09-04 i Gåsborn (S) [38] . Död Viken 1848-02-03 i Rämmen (S) [39] . Hos sonen till 1824 i Viken, Rämshyttan, Rämmen (S) [37] .
Hos sonen från 1824 i Viksholm, Rämmen (S) [40] .
Änka från 1823 i Viksholm, Rämmen (S) [41] .
FM Lena Matilda Nilsdotter.
Född 1820-02-25 i Tallåsen, Rämmen (S) [42] [43] . Död 1864-01-28 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [9] [9] [44] . Piga från 1836 till 1838 i Bygget, Liljendal, Rämmen (S) [45] [46] .
Piga från 1841 till 1843 i Rämsnäs, Rämmen (S) [47] .
Piga från 1841 till 1844 i Nedre Bruket, Liljendal, Rämmen (S) [48] .
FMF Nils Olsson.
Född 1780-01-13 i Gräsåsen, Gåsborn (S) [49] [50] . Död Tallåsen 1860-12-23 i Rämmen (S) [51] . Torpare omkring 1810 i Knappberget, Rämmen (S) [52] [53] .
Torpare från 1812 till 1860 i Tallåsen, Rämmen (S) [54] [55] [56] .
FMFF Olof Mattson.
Född 1751-12-17 i Gräsåsen, Gåsborn (S) [57] [50] . Död 1792-10-14 i Gåsborn (S) [58] . Snickare
FMFM Catharina Matsdotter.
Född 1754 [50] .
FMM Maria Jansdotter.
Född Svartnäs 1787-06-09 i Färnebo (S) [59] . Död Tallåsen 1857-02-12 i Rämmen (S) [60] .
FMMF Jan Larsson.
Född 1759 [61] . Torpare på Svartnäs från 1780 i Färnebo (S) [62] .
FMMM Stina Christiansdotter.
Född 1757-06-27 i Filipstad (S) [63] .
M Selma Svensson.
Född Boden 1866-02-15 i Boden, Främmestad (R) [64] . Död 1948-01-12 i Gamlestads kbfd (O) [7] .
MF Nils Gustaf Bergström Hammarqvist.
Född 1838-08-07 i Kristinehamn (S) [65] . Död Marieberg 1888-11-17 i Björkvik (D) [66] [67] . Dräng från 1855 till 1861-10-20 i Hammar, Väse (S) [68] [69] [70] .
Studerade till Rättare på Degeberg från 1861 till 1863 i Rackeby (R) [71] .
Rättare från 1863 till 1868-10-23 i Gamlegården, Tun (R) [72] [64] .
Rättare på Saltkällan mellan 1868-10-23 och 1873-10-16 i Foss (O) [73] .
Befallningsman från 1873 till 1876 i Hofsta, Björkvik (D) [74] [75] .
Befallningman från 1876 till 1888 i Marieberg, Björkvik (D) [76] [77] .
MFF Nils Nilssn Bergström.
Född Björklunds Kvarn 1806-11-18 i Kristinehamn (S) [78] . Död 1838-06-20 i Kristinehamn (S) [79] . Kopparslagaregesäll på 4:e Kvarteret nr 93 till 1837 i Åmål (P) [80] .
MFFF Nils Olofsson Bergström.
Född 1780-02-24 i Fallet, Borgvik (S) [81] [82] [83] . Mjölnare till 1806 i Nordmarkshyttan, Nordmark (S) [84] [82] .
Mjölnare Björklunds Kvarn från 1806 i Kristinehamn (S) [78] [82] .
MFFM Maria Olsdtr Landberg.
Född 1778-04-14 i Nordmarkshyttan, Nordmark (S) [85] [86] [82] [83] .
MFM Cajsa Jonsdotter.
Född 1802-01-11 i Karaby, Varnum (S) [87] [88] [89] .
MFMF Jonas Olsson.
Född 1770-03-17 i Karaby, Varnum (S) [90] [88] [91] . Brukare från 1800 till 1816 i Karaby, Varnum (S) [88] [92] [91] .
MFMM Maria Andersdotter.
Född 1771-09-04 i Karaby, Varnum (S) [93] [88] [91] .
MM Maria Nilsdotter.
Född Boden 1840-06-26 i Boden, Främmestad (R) [94] [95] . Död 1927-01-10 i Avesta (W) [7] . Barnmorska omkring 1875 i Hörkshyttan, Hörken (T) [96] .
MMF Nils Andreasson.
Född 1800-03-26 i Boden, Främmestad (R) [97] [95] . Död 1877-08-13 i Boden, Främmestad (R) [98] . Hemmansägare omkring 1830 i Boden, Främmestad (R) [95] .
MMFF Andreas Andersson.
Född 1760-02-24 i Nohlängen, Främmestad (R) [99] [100] . Död 1829-04-21 i Boden, Främmestad (R) [101] . Bonde till 1829-04-21 i Boden, Främmestad (R) [100] .
MMFM Stina Olofsdotter.
Född 1775-02-11 i Västra Tunhems kbfd (P) [100] . Död 1846-06-28 i Boden, Främmestad (R) [102] [103] .
MMM Elin Olofsdotter.
Född Samslätt 1797-10-10 i Samslätt, Främmestad (R) [104] [95] . Död 1884-03-23 i Boden, Främmestad (R) [105] .
MMMF Olof Svensson.
Född 1754 i Flo (R) [106] . Död 1834-09-10 i Främmestad (R) [107] .
MMMM Karin Andersdotter.
Född 1764-03-31 i Samslätt, Främmestad (R) [108] [109] [106] . Död 1809-02-25 i Samslätt, Främmestad (R) [110] .

Relationer och barn

Gift 1922-06-10 i Gamlestads kbfd (O) [111] .

Elisabeth Lydia Karlsson.
Gunnar Henrik Persson.

Gösta Sigurd Persson.

Helge Walter Persson.

Källor

  1. Nyed C:11 (1887-1894) Bild 99 (AID: v8059.b99, NAD: SE/VA/13409)
  2. Sveriges Befolkning 1900
  3. Nyed AIIa:1 (1896-1900) Bild 4540 / sid 444 (AID: v178403.b4540.s444, NAD: SE/VA/13409)
  4. Göteborgs Kristine BI:2 (1895-1902) Bild 247 / sid 239 (AID: v82434.b247.s239, NAD: SE/GLA/13187)
  5. Göteborgs Kristine (O) AIb:12 (1890-1897) Bild 36 / sid 2016 (AID: v35164.b36.s2016, NAD: SE/GLA/13187)
  6. Göteborgs Gamlestad BI:2 (1895-1910) Bild 113 / sid 106 (AID: v82181.b113.s106, NAD: SE/GLA/13182)
  7. Sveriges Dödbok
  8. Färnebo (S) C:3 (1861-1871) Bild 16 (AID: v6500.b16, NAD: SE/VA/13146)
  9. Färnebo AI:23 (1861-1865) Bild 90 / sid 75 (AID: v11138.b90.s75, NAD: SE/VA/13146)
  10. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 303 / sid 606 (AID: v51909.b303.s606, NAD: SE/ULA/10860)
  11. Ljusnarsberg (T) AI:21a (1882-1891) Bild 223 / sid 217 (AID: v51908.b223.s217, NAD: SE/ULA/10860)
  12. Göteborgs Gamlestad AIIa:1 (1898-1909) Bild 93 / sid 81 (AID: v82160.b93.s81, NAD: SE/GLA/13182)
  13. Göteborgs Gamlestad AIIa:15 (1920-1931) Bild 275 / sid 1468 (AID: v82174.b275.s1468, NAD: SE/GLA/13182)
  14. GID 520.6.79300, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 109/0, B 62/247
  15. Filipstad (S) F:9 (1895-1915) Bild 157 / sid 149 (AID: v169689.b157.s149, NAD: SE/VA/13110)
  16. Rämmen (S) AI:9 (1845-1851) Bild 46 / sid 36 (AID: v13103.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  17. Färnebo (S) AI:20b (1846-1850) Bild 84 / sid 74 (AID: v11130.b84.s74, NAD: SE/VA/13146)
  18. Rämmen (S) C:1 (1785-1804) Bild 33 / sid 53 (AID: v8143.b33.s53, NAD: SE/VA/13442)
  19. Rämmen (S) AI:1 (1785-1804) Bild 42 / sid 38 (AID: v13094.b42.s38, NAD: SE/VA/13442)
  20. GID 520.6.90300, Rämen, C:2, FVD, 1805-61, 333/0, B 173/247
  21. Rämmen (S) AI:3 (1812-1818) Bild 29 / sid 23 (AID: v13096.b29.s23, NAD: SE/VA/13442)
  22. Rämmen (S) AI:4 (1817-1821) Bild 75 / sid 70 (AID: v13097.b75.s70, NAD: SE/VA/13442)
  23. Gåsborn (S) C:2 (1733-1775) Bild 173 / sid 337 (AID: v6656.b173.s337, NAD: SE/VA/13174)
  24. GID 520.6.89100 C:2, Vigsel, Död 1805-61, Rämen (S)
  25. GID 514.11.47400, Norra Råda, C:1, F, 1725-69, 0/183, B 97/147
  26. GID 520.6.90400, Rämen, C:2, FVD, 1805-61, 335/0, B 173/247
  27. Rämmen (S) C:1 (1785-1804) Bild 39 / sid 65 (AID: v8143.b39.s65, NAD: SE/VA/13442)
  28. Rämmen (S) AI:1 (1785-1804) Bild 109 / sid 105 (AID: v13094.b109.s105, NAD: SE/VA/13442)
  29. GID 100017.54.36200, _scb Värmland, :903, FVD, 1887, 0/0, B 362/595
  30. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 44 / sid 34 (AID: v13102.b44.s34, NAD: SE/VA/13442)
  31. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 26 / sid 16 (AID: v13102.b26.s16, NAD: SE/VA/13442)
  32. Rämmen (S) AI:11 (1858-1864) Bild 52 / sid 36 (AID: v13105.b52.s36, NAD: SE/VA/13442)
  33. Gåsborn (S) C:2 (1733-1775) Bild 117 / sid 225 (AID: v6656.b117.s225, NAD: SE/VA/13174)
  34. Rämmen (S) AI:3 (1812-1818) Bild 28 / sid 22 (AID: v13096.b28.s22, NAD: SE/VA/13442)
  35. Rämmen (S) AI:1 (1785-1804) Bild 39 / sid 35 (AID: v13094.b39.s35, NAD: SE/VA/13442)
  36. Rämmen (S) C:1 (1785-1804) Bild 23 / sid 33 (AID: v8143.b23.s33, NAD: SE/VA/13442)
  37. Rämmen (S) AI:5 (1822-1826) Bild 20 / sid 15 (AID: v13098.b20.s15, NAD: SE/VA/13442)
  38. Gåsborn (S) C:2 (1733-1775) Bild 249 / sid 489 (AID: v6656.b249.s489, NAD: SE/VA/13174)
  39. GID 520.6.91300 C:2, 1805-61, Vigsel, Död Rämen (S)
  40. Rämmen (S) AI:5 (1822-1826) Bild 21 / sid 16 (AID: v13098.b21.s16, NAD: SE/VA/13442)
  41. Rämmen (S) AI:6 (1827-1831) Bild 23 / sid 17 (AID: v13099.b23.s17, NAD: SE/VA/13442)
  42. GID 520.6.78900, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 101/0, B 58/247
  43. Rämmen C:2 (1805-1839) Bild 54 / sid 101 (AID: v8144.b54.s101, NAD: SE/VA/13442)
  44. Filipstad F:5 (1856-1860) Bild 54 / sid 61 (AID: v5826.b54.s61, NAD: SE/VA/13110)
  45. Rämmen (S) AI:7 (1832-1837) Bild 110 / sid 104 (AID: v13100.b110.s104, NAD: SE/VA/13442)
  46. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 113 / sid 103 (AID: v13102.b113.s103, NAD: SE/VA/13442)
  47. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 46 / sid 36 (AID: v13102.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  48. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 121 / sid 111 (AID: v13102.b121.s111, NAD: SE/VA/13442)
  49. Gåsborn (S) C:3 (1776-1839) Bild 28 / sid 49 (AID: v6659.b28.s49, NAD: SE/VA/13174)
  50. Gåsborn (S) AI:1 (1789-1795) Bild 135 / sid 148 (AID: v11472.b135.s148, NAD: SE/VA/13174)
  51. GID 520.6.92800, C:2, Vigsel, Död 1805-61, Rämen (S)
  52. Rämmen (S) AI:2 (1804-1811) Bild 181 / sid 275 (AID: v13095.b181.s275, NAD: SE/VA/13442)
  53. Rämmen (S) AI:3 (1812-1818) Bild 128 / sid 122 (AID: v13096.b128.s122, NAD: SE/VA/13442)
  54. Rämmen (S) AI:4 (1817-1821) Bild 20 / sid 15 (AID: v13097.b20.s15, NAD: SE/VA/13442)
  55. Rämmen (S) AI:9 (1845-1851) Bild 156 / sid 146 (AID: v13103.b156.s146, NAD: SE/VA/13442)
  56. Rämmen (S) AI:11 (1858-1864) Bild 173 / sid 157 (AID: v13105.b173.s157, NAD: SE/VA/13442)
  57. Gåsborn (S) C:2 (1733-1775) Bild 147 / sid 285 (AID: v6656.b147.s285, NAD: SE/VA/13174)
  58. GID: 490.36.38300
  59. GID: 479.51.10200, C:7, Födde 1779-1809, Filipstad(S)
  60. GID 520.6.92200 C:2 Vigsel, Död 1805-61 Rämen (S)
  61. GID 482.79.93400
  62. GID 482.79.93400, AI:8, HF,1780-89, Färnebo (S)
  63. GID 479.51.10200
  64. Främmestad (R) C:6 (1861-1875) Bild 44 / sid 81 (AID: v8017.b44.s81, NAD: SE/GLA/13132)
  65. Kristinehamn CI:8 (1837-1860) Bild 22 / sid 34 (AID: v7277.b22.s34, NAD: SE/VA/13289)
  66. Björkvik (D) AI:23b 1886-1891 Bild 330 / Sida 618
  67. Björkvik (D) F:2 1886-1894 Bild 17
  68. Väse (S) AI:25a 1851-1855 Bild 123 / Sida 115 (AID: v8787.b123.s115)
  69. Väse (S) AI:26a 1856-1860 Bild 127 / Sida 118 (AID: v8789.b127.s118)
  70. Väse (S) AI:27a 1861-1865 Bild 142 / Sida 129 (AID:v8791.b142.s129)
  71. Rackeby (R) AI:5 1861-1873 Bild 66 / Sida 59 (AID v56100.b66.s59)
  72. Tun (R) AI:12 1861-1870 Bild 84 / Sida 76 (AID v56544.b84.s76)
  73. Foss (O) AI:13 1867-1875 Bild 25 / Sida 20 (AID v307.b25.s20)
  74. Björkvik (D) AI:20b 1871-1876 Bild 159 / Sida 152 (AID v54488.b159.s152)
  75. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 149 / Sida 142 (AID v54490.b149.s142)
  76. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 285 / Sida 278 (AID v54490.b285.s278)
  77. Björkvik (D) AI:22b 1881-1886 Bild 304 / Sida 297
  78. Kristinehamn (S) CI:5 (1765-1810) Bild 419 / sid 830 (AID: v7274.b419.s830, NAD: SE/VA/13289)
  79. Kristinehamn FI:4 (1830-1860) Bild 12 / sid 15 (AID: v7297.b12.s15, NAD: SE/VA/13289)
  80. Åmåls stadsförsamling (P) AI:12 (1836-1840) Bild 176 / sid 166 (AID: v4563.b176.s166, NAD: SE/GLA/13654)
  81. Borgvik (S) C:3 (1779-1824) Bild 10 / sid 11 (AID: v5084.b10.s11, NAD: SE/VA/13047)
  82. GID 500.33.11300, Kristinehamn, AI:12, HFL, 1806-10, 15/0, B 21/160
  83. GID 500.34.27900, Kristinehamn, AI:13, HFL, 1811-15, 20/0, B 27/195
  84. Nordmark (S) C:3 (1776-1818) Bild 122 / sid 235 (AID: v7947.b122.s235, NAD: SE/VA/13390)
  85. Nordmark (S) C:3 (1776-1818) Bild 15 / sid 21 (AID: v7947.b15.s21, NAD: SE/VA/13390)
  86. Nordmark (S) AI:7a (1776-1782) Bild 11 / sid 6 (AID: v12202.b11.s6, NAD: SE/VA/13390)
  87. Kristinehamn (S) CI:5 1765-1810 Bild 379 / Sida 750
  88. Varnum (S) AI:9 1802-1805 Bild 128 / Sida 121
  89. Kristinehamn (S) AI:20 1846-1850 Bild 66 / Sida 59
  90. Kristinehamn (S) CI:5 1765-1810 Bild 74 / Sida 140
  91. Varnum (S) AI:11 1811-1815 Bild 151 / Sida 144
  92. Varnum (S) AI:10 1806-1810 Bild 181 / Sida 175
  93. Kristinehamn (S) CI:5 1765-1810 Bild 92 / Sida 176
  94. Främmestad (R) C:5 (1836-1860) Bild 16 (AID: v8016.b16, NAD: SE/GLA/13132)
  95. Främmestad (R) AI:5b (1834-1857) Bild 107 / sid 231 (AID: v9867.b107.s231, NAD: SE/GLA/13132)
  96. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 262 / sid 565 (AID: v51909.b262.s565, NAD: SE/ULA/10860)
  97. Främmestad (R) C:4 (1800-1835) Bild 6 (AID: v6122.b6, NAD: SE/GLA/13132)
  98. Främmestad (R) C:6 (1861-1875) Bild 170 / sid 333 (AID: v8017.b170.s333, NAD: SE/GLA/13132)
  99. Främmestad (R) C:3 (1739-1799) Bild 34 / sid 59 (AID: v6121.b34.s59, NAD: SE/GLA/13132)
  100. Främmestad (R) AI:4 (1818-1836) Bild 144 / sid 271 (AID: v9865.b144.s271, NAD: SE/GLA/13132)
  101. Främmestad (R) C:4 (1800-1835) Bild 183 (AID: v6122.b183, NAD: SE/GLA/13132)
  102. Främmestad (R) C:5 (1836-1860) Bild 85 (AID: v8016.b85, NAD: SE/GLA/13132)
  103. Främmestad (R) AI:5b (1834-1857) Bild 108 / sid 232 (AID: v9867.b108.s232, NAD: SE/GLA/13132)
  104. Främmestad (R) C:3 (1739-1799) Bild 110 / sid 211 (AID: v6121.b110.s211, NAD: SE/GLA/13132)
  105. Främmestad (R) C:7 (1876-1894) Bild 136 / sid 132 (AID: v8018.b136.s132, NAD: SE/GLA/13132)
  106. Främmestad (R) AI:2 (1790-1806) Bild 61 / sid 109 (AID: v6117.b61.s109, NAD: SE/GLA/13132)
  107. GID 1512.34.95400
  108. Främmestad (R) C:3 (1739-1799) Bild 40 / sid 71 (AID: v6121.b40.s71, NAD: SE/GLA/13132)
  109. Främmestad (R) AI:1 (1776-1789) Bild 29 / sid 49 (AID: v6116.b29.s49, NAD: SE/GLA/13132)
  110. Främmestad (R) C:4 (1800-1835) Bild 162 (AID: v6122.b162, NAD: SE/GLA/13132)
  111. Göteborgs Gamlestad (O) E:3 1910-1922 Bild 244 / Sida 238

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.