Karlsson, Elisabeth Lydia
1896-1967

  Elisabeth Lydia Karlsson 1896-1967
Rikstelefonist Medl Redbergslids mfg Leukemi, Cancerarcoma Ur Sveriges Befolkning 1900: Post 1509955 Lydia Elisabet f. 1896 i Göteborgs Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland) d. Flicka, barn i familjen 18 Roten 6/4 11 Göteborgs Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland) Födelseort i källan: Göteborgs Gamlestad Göteborgs- och Bohuslän Carlsson, Gustaf 1856 Far Paepke, Hilda Emilia 1857 Mor (Barn), Johan Kalib 1881 Barn (Barn), Hildigard Emilia 1884 Barn (Barn), Josef Vilhelm 1886 Barn (Barn), Ingrid Ellen Viktoria 1890 Barn (Barn), Lydia Elisabet 1896 Barn Ur Sveriges dödbok 1950-99: 18960105-5008 (Inga namn- eller adressuppgifter) Död 20/5 1967. Kyrkobokförd i Alingsås, Alingsås kn, Älvsborgs län. (Ingen uppgift om födelseort) Änka (1953). -------------- Kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2000: Alingsås, Alingsås kn, Västra Götalands län Källor: DOR 67, UTD 61-67 Ur Sveriges Dödbok 3 1947-2003: 18960105-500 Bergehem f. Karlsson, Lydia Elisabeth Skolgatan 36 Död 20/5 1967. Kyrkobokförd i Alingsås, Alingsås kn (Älvsborgs län, Västergötland). Född 5/1 1896 i Göteborgs Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). Änka (4/8 1966). -------------- Motsvarande kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2005: Alingsås, Alingsås kn (Västra Götalands län, Västergötland) Födelseförsamling i källan: Gamlestaden Göteborg (Göteborgs och Bohus län) Källor: DB, FS / DOR 67 Ur Sveriges Dödbok 4: 18960105-500 Bergehem f. Karlsson, Lydia Elisabeth Skolgatan 36 Död 20/5 1967. Kyrkobokförd i Alingsås, Alingsås kn (Älvsborgs län, Västergötland). Född 5/1 1896 i Göteborgs Gamlestad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). Änka (4/8 1966). -------------- Motsvarande kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2007: Alingsås, Alingsås kn (Västra Götalands län, Västergötland) Födelseförsamling i källan: Gamlestaden Göteborg (Göteborgs och Bohus län) Källor: DB, FS / DOR 67 Ur Begravda i Sverige: -- Bergehem, Lydia Elisabeth Fru Göteborg (Göteborgs kn, Västra Götalands län) Begravd 27/6 1967 Göteborgs östra kyrkogård, kv. 33, nr. 42 (urna) Graven upplåten i evärdlig tid (upplåtelse nr 1) [l 1] Göteborgs kyrkliga samfällighet (Göteborgs kn, Västra Götalands län) Box 1526 401 50 GÖTEBORG Tel. 031-731 88 00 gbg.kyrkoforvaltning@svenskakyrkan.se [k][1]Posten levererad 2008-11-06 Bergehem, Lydia Elisabeth Persson, Gösta Sigurd Persson, Helge
Född 1896-01-05 i Gamlestads kbfd (O) [1] .
Död 1967-05-20 i Alingsås (P) [2] .

Elisabeth Lydia Karlsson.
Född 1896-01-05 i Gamlestads kbfd (O) [1] . Död 1967-05-20 i Alingsås (P) [2] .
F Gustaf Karlsson.
Född 1856-07-18 i Bohult, Kinnared (N) [3] . Död Gbg hospital, Backa 1916-01-29 i Gamlestads kbfd (O) [4] . Målare från 1889-12-31 i Gamlestads kbfd (O) [5] .
FF Carl Larsson.
Född 1804-07-15 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [6] . Död Ö Bohult 1875-12-13 i Övre, Bohult, Kinnared (N) [7] . Ägare omkring 1850 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [8] .
Åbo i Övre, Bohult, Kinnared (N) [9] .
FFF Lars Knutsson.
Född 1774-02-07 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [10] [11] . Död 1840-03-18 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [12] [13] . Åbo från 1800 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [14] [15] .
FFFF Knut Svensson.
Född 1729-08-27 i Södra Hestra (F) [11] . Död 1800-01-05 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [15] . Åbo från 1771 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [16] [11] [17] .
FFFM Johanna Larsdotter.
Född 1749-07-24 i Södra Hestra (F) [11] . Död 1821-05-10 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [18] .
FFM Brita Anderdotter.
Född 1782-12-06 i Stora, Danhult, Södra Hestra (F) [19] . Död 1821-05-19 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [19] [20] .
FFMF Anders Andersson.
Född 1749-05-31 i Södra Hestra (F) [21] . Brukare omkring 1770 i Stora, Danhult, Södra Hestra (F) [21] .
FFMM Anna Arvidsdotter.
Född 1746-11-27 i Södra Hestra (F) [21] . Död före 1791 i Stora, Danhult, Södra Hestra (F) [21] .
FM Ingrid Beata Johanesdotter.
Född Angsås 1811-12-23 i Burseryd (F) [22] . Död mellan 1895 och 1900 [23] .
FMF Johannes Jonasson.
Född 1773-11-16 i Burseryd (F) [24] . Död mellan 1840 och 1845 i Burseryd (F) [25] . Bonde på Angsås i Burseryd (F) [26] .
FMFF Johannes Jonasson-Larsson.
Född 1734-08-14 [27] . Död 1795-02-02 i Burseryd (F) [28] . Måg på St Angsås omkring 1785 i Burseryd (F) [26] .
FMFM Johanna Jonasdotter.
Född 1751-04.. [27] .
FMM Ingrid Arvidsdotter.
Född Häljarem 1771-05-08 i Burseryd (F) [29] . Död 1840-04-14 i Burseryd (F) [30] .
FMMF Arvid Pärsson.
Född 1714-01-16 i Burseryd (F) [31] . Död 1789-05-04 i Burseryd (F) [32] . Bonde på Häljarem från 1773 till 1789 i Burseryd (F) [32] .
Bonde på Häljarem från 1773 i Burseryd (F) [33] .
FMMM Karin Johansdotter.
Född 1729-05-14 i Burseryd (F) [31] . Död 1803-02-02 i Burseryd (F) [34] .
M Hilda Emilie Paepke.
Född 1857-02-25 i Westrerby, Tanums kyrkoområde (O) [35] . Död 1928-10-14 i Olskroken, Gamlestads kbfd (O) [36] .
MF Johan Jacob Daniel Paepke.
Född 1816-02-16 i Göteborgs Tyska (O) [37] [38] [39] . Död 1878-10-16 i Fredrikstad [40] [41] .
MFF Johan Jacob Daniel Paepke.
Född 1792-09-27 i Tyskland [42] . Död 1871-07-18 i Strömstad (O) [43] . Bagaregesäll omkring 1818 i Strömstad (O) [44] .
MFFF Jakob Kristian Paepke.
Född omkring 1756 i Tyskland [42] . Död 1819-11-25 i Tyskland [42] . Skolmästare till 1799 i Appelhagen, Mecklenburg [45] .
Skolmästare från 1800 i Rethwisch, Mecklenburg [45] .
MFFM Catharina Maria Behnke.
Född [42] . Död 1835-12-11 i Tyskland [42] .
MFM Annika Christoffersdotter.
Född omkring 1790 [37] .
 
 
MM Gunhild Gunilla Andersdotter.
Född Christiania 1811-11-11 i Norge [46] . Död 2:a Roten nr 81/82 1893-05-20 i Domkyrkoförs I Gbg (O) [47] .
MMF Anders Olsson.
 
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1922-06-10 i Gamlestads kbfd (O) [48] .

Helge Persson.
Gunnar Henrik Persson.

Gösta Sigurd Persson.

Helge Walter Persson.

Gift 1953-04-04 [1] .

Axel Ragnar Bergehem.

Källor

  1. Sveriges Dödbok 3 1947-2003
  2. Sveriges Dödbok 1950-99
  3. Kinnared (N) CI:4 1843-1860 Bild 29 (AID: v92726.b29, NAD: SE/LLA/13206)
  4. Göteborgs Gamlestad (O) F:3 1909-1919 Bild 148 / Sida 144
  5. Göteborgs Gamlestad (O) AI:3 1883-1889 Bild 158 / Sida 648
  6. Södra Hestra (F) C:4 1800-1861 Bild 15 / Sida 23 (AID: v36295.b15.s23, NAD: SE/VALA/00363)
  7. Kinnared (N) AI:4 1861-1878 Bild 54 / Sida 49 (AID: v92719.b54.s49, NAD: SE/LLA/13206)
  8. Södra Hestra (F) AI:11 1845-1855 Bild 84 / Sida 74 (AID: v22082.b84.s74, NAD: SE/VALA/00363)
  9. Kinnared (N) AI:3 1851-1861 Bild 12 / Sida 19 (AID: v92718.b12.s19, NAD: SE/LLA/13206)
  10. Södra Hestra (F) C:3 1737-1800 Bild 133 / Sida 255 (AID: v36294.b133.s255, NAD: SE/VALA/00363)
  11. Södra Hestra (F) AI:4 1752-1777 Bild 211 / Sida 409 (AID: v22075.b211.s409, NAD: SE/VALA/00363)
  12. Södra Hestra (F) F:1 1800-1861 Bild 30 / Sida 51 (AID: v36304.b30.s51, NAD: SE/VALA/00363)
  13. Södra Hestra (F) AI:10 1835-1845 Bild 116 / Sida 218 (AID: v22081.b116.s218, NAD: SE/VALA/00363)
  14. Södra Hestra (F) AI:7 1805-1817 Bild 76 / Sida 69 (AID: v22078.b76.s69, NAD: SE/VALA/00363)
  15. Södra Hestra (F) F:1 1800-1861 Bild 5 / Sida 1 (AID: v36304.b5.s1, NAD: SE/VALA/00363)
  16. Södra Hestra (F) AI:6 1791-1805 Bild 82 / Sida 153 (AID: v22077.b82.s153, NAD: SE/VALA/00363)
  17. Södra Hestra (F) AI:5 1764-1791 Bild 205 / Sida 196 (AID: v22076.b205.s196, NAD: SE/VALA/00363)
  18. Södra Hestra (F) F:1 1800-1861 Bild 19 / Sida 29 (AID: v36304.b19.s29, NAD: SE/VALA/00363)
  19. Södra Hestra (F) C:3 1737-1800 Bild 168 / Sida 325 (AID: v36294.b168.s325, NAD: SE/VALA/00363)
  20. Södra Hestra (F) AI:8 1818-1828 Bild 70 / Sida 63 (AID: v22079.b70.s63, NAD: SE/VALA/00363)
  21. Södra Hestra (F) AI:5 1764-1791 Bild 209 / Sida 200 (AID: v22076.b209.s200, NAD: SE/VALA/00363)
  22. GID 1074.22.83200
  23. Sveriges Befolkning 1900
  24. GID 1074.8.78600, AI:7, HF 1803-09 s 81, Burseryd (F)
  25. GID 1074.15.75100, A:13, HF 1846-51 s 150, Busrseryd (F)
  26. GID 1074.7.65600, AI:6, HF 1787-99 s 121, Burseryd (F)
  27. GID 1074.7.65600
  28. GID 1074.21.69100
  29. GID 1074.21.58500, C:2, FV 1749-1804 s 159, Burseryd (F)
  30. GID 1074.24.108400, F:1 D 1805-60 s 55, Burseryd (F)
  31. GID 1074.5.42800, AI:4, HF 1764-74 s 99, Burseryd (F)
  32. GID 1074.7.65500, AI:6, HF 1787-99 s 119, Burseryd (F)
  33. GID 1074.5.40000, AI:4, HF 1764-74 s 43, Burseryd (F)
  34. GID 1074.21.69700, C:2, D 1749-1805 s 381, Burseryd (F)
  35. Tanum (O) C:5 (1838-1860) Bild 123 / sid 237 (AID: v1266.b123.s237, NAD: SE/GLA/13545)
  36. Göteborgs Gamlestad (O) F:4 1920-1928 Bild 238 / Sida 234
  37. Göteborgs Kristine (O) CI:6 1797-1819 Bild 203 / Sida 399
  38. Göteborgs Kristine (O) CII:2 1804-1823 Bild 180 / Sida 353
  39. Tanum (O) AI:21 (1851-1857) Bild 272 / sid 529 (AID: v253.b272.s529, NAD: SE/GLA/13545)
  40. Østfold fylke, Østre Fredrikstad, Ministerialbok nr. 1 (1878-1909), Døde og begravede
  41. Göteborgs Domkyrkoförsamling (O) AIa:18 1883-1890 Bild 290 / Sida 281
  42. Geboren, Kopulirte, Todte, 1740-1875, Thürkow
  43. Strömstad (O) F:1 (1860-1894) Bild 54 (AID: v452.b54, NAD: SE/GLA/13509)
  44. Strömstad AI:7 (1813-1820) Bild 93 / sid 177 (AID: v430.b93.s177, NAD: SE/GLA/13509)
  45. Landeskirchliches Archiv Schwerin, Mecklenburgisches Kirchenbuchamt
  46. K: 632.4.19400, AIA:21 HF 1883-90, Gbg Domkyrko (O)
  47. GID 100014.108.33000, _scb Göteborg O Boh., HIAA:1078, VD, 1893, 0/0, B 330/464, Gbg Gustavi (O)
  48. Göteborgs Gamlestad (O) E:3 1910-1922 Bild 244 / Sida 238

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.