Fridh, Roland Henning
1946-

Född 1946-03-13 i Bromma (AB) [1] .
Flyttade från Brännkyrka kbfd (AB) till Enskede (AB).
Flyttade från Gnesta (D) till Brännkyrka kbfd (AB).
Flyttade 1975 från Nacka (AB) till Gnesta (D) [2] .
Flyttade 1974 från Skarpnäck (AB) till Nacka (AB).
Flyttade 1973 från Maria Magdalena (AB) till Skarpnäck (AB) [2] .
Flyttade 1970 från Ljung (O) till Maria Magdalena (AB) [2] .
Flyttade från Maria Magdalena (AB) till Ljung (O).
Gitarrpedagog kommunala musikskolan i Nyköping Placerad i Gnesta mfl kommuncentra Ur Sveriges Befolkning 1970: 1946-03-13 Frid, Roland Henning Bengt Ekehjelmsg 7, III 116 48 Stockholm Kyrkobokförd i Maria Magdalena (Stockholms stad, Stockholms län, Uppland), distrikt 01, fastighet 00287. Mantalsskriven på samma ort. Född 13/3 1946 i Bromma (Stockholms stad, Uppland). -------------- Källa: Mtl Stockholms stad och län 1971 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1946-03-13 Frid, Roland Henning Torgg 11 154 00 GNESTA Mantalsskriven i Frustuna-Kattnäs (Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland), fastigheten Chauffören 6. Född 13/3 1946 i Bromma (Stockholms stad, Uppland). -------------- Källa: Mtl Södermanlands län 1981 Frid, Malin Theresia 19740731 Frid, Patrik Emanuel 19711105 Frid, Roland Henning 19460313 Persson, Gerd Elisabeth 19491122

Roland Henning Fridh.
Född 1946-03-13 i Bromma (AB) [1] .
F Olof Sigvard Frid.
Född 1914-01-05 i Lundby, Vagnhärad (D) [3] [4] . Död 1970-10-17 i Högalid (AB) [5] .
FF Johan Alexis Frid.
Född 1886-03-29 i St Vilseberga, Rogslösa (E) [6] [4] . Död 1956-12-15 i Helsingborgs Gustav Adolf (M) [5] . Statardräng omkring 1910 i Lundby, Vagnhärad (D) [4] [3] .
Statardräng från 1915-11-10 i Sofielund, Forssa (D) [7] .
FFF Johan August Frid.
Född 1859-10-24 i Sörg, Fridene (R) [8] . Död 1933-12-19 i Ljungåsen, Kölaby (P) [9] [5] . Statkarl från 1885 till 1886 i Klosterorlunda, Hov (E) [10] .
Statkarl från 1886-11-05 till 1890-10-26 i Kyleberg, Svanshals (E) [11] [12] .
FFFF Anders Fri Andersson.
Född 1825-06-07 i Statera, Fridene (R) [13] . Backstugsittare
FFFM Sara Lena Johansdotter.
Född Quarnegården 1823-07-26 i Varola (R) [14] .
FFM Johanna Andersdotter.
Född Larsbo 1859-06-27 i Spakås, Norra Fågelås (R) [15] . Död 1920-12-21 [16] .
FFMF Anders Johansson.
Född 1813-06-09 i Korsberga (R) [17] [18] . Död 1889-07-02 i Norra Fågelås (R) [19] [20] . Torpare Larsbo till 1862 i Norra Fågelås (R) [18] .
FFMM Cajsa Carlsdotter.
Född 1821-05-05 i Krumpekullstorp, Norra Fågelås (R) [21] . Död 1893-05-29 i Norra Fågelås (R) [22] [20] .
FM Klara Matilda Andersdotter.
Född 1882-06-19 i Sjösa, Svärta (D) [23] [4] . Död 1945-10-17 i Högalid (AB) [5] .
FMF Anders Johan Andersson.
Född 1854-12-10 i Svärta (D) [5] [24] . Död 1901-11-23 i Gältorp, Råby-Rönö (D) [5] . Dräng till 1879-11.. i Hällsätter, Svärta (D) [25] .
Statardräng från 1882-04-28 till 1882-10-24 i Sjösa, Svärta (D) [26] .
Arrendatoir till 1901-11-22 i Gältorp, Råby-Rönö (D) [5] [24] .
FMFF Anders Peter Ljungström.
Född 1820-12-23 i Högsätter, Tystberga (D) [27] . Död 1904-07-04 i Tystberga (D) [5] .
FMFM Maria Christina Persdotter.
Född Sofielund 1835-01-23 i Ludgo (D) [28] . Död 1897-12-01 [5] .
FMM Johanna Matilda Karlsson.
Född 1860-04-06 i Augustinstorp, Hällsätter, Svärta (D) [29] . Död 1941-11-23 i Lid (D) [5] .
FMMF Karl Erik Carlsson.
Född 1833-06-28 i Hampvik, Svärta (D) [30] . Torpare från 1858 till 1863-06-03 i Augustinstorp, Hällsätter, Svärta (D) [31] .
FMMM Johanna Gustafsdotter.
Född Holmbytorp 1829-12-24 i Ripsa (D) [32] . Död 1874-05-08 i Ladängstugan, Svärta (D) [33] [34] [35] .
M Svea Erenes Nilsson.
Född 1915-06-10 i Engelbrekt (AB) [1] . Död 1986-10-20 i Sollentuna (AB) [5] .
MF Gustav Peter Eugene Nilsson.
Född 1894-11-05 i Malmö Sankt Pauli (M) [36] . Död 1965-07-28 i Möllevången (M) [36] . Fabriksarbetare
MFF Johannes Nilsson.
Född 1851-02-11 i Ängelholm (L) [37] . Död 1897-05-02 [5] . Sjöman
MFFF Nils Jönsson.
Född 1815-04-10 i Ängelholm (L) [38] . Dräng från 1839 i Ängelholm (L) [39] .
Patrullkarl omkring 1852 i Ängelholm (L) [40] .
Arbetskarl omkring 1855 i Ängelholm (L) [41] .
Patrullkarl omkring 1860 i Torekov (L) [42] .
MFFM Johanna Dahlberg.
Född 1822-04-23 i Ängelholm (L) [43] [44] . Död 1907-02-06 i Torekov (L) [45] [46] .
MFM Maria Christina Andersdotter.
Född St Hammar #3 1853-11-20 i Stora Hammar (M) [47] . Död 1927-10-19 i Malmö Sankt Johannes (M) [5] .
MFMF Anders Pettersson.
Född Sonnarp 1822-09-04 i Skabersjö (M) [48] . Sjöman [47] .
MFMM Elna Olsdotter.
Född Lilla Hammar 1824-08-18 i Stora Hammar (M) [49] .
MM Alva Sofia Lindqvist.
Född 1888-01-12 i Dalarö (AB) [50] . Död 1956-04-21 i Brännkyrka (AB) [51] .
MMF Gustav Henning Lindqvist.
Född 1858-08-03 i Dalarö (AB) [52] [53] . Död 1930-07-06 i Jutholmen, Dalarö (AB) [5] . Arbetare
MMFF Johan Eric Ytterman.
Född Nyängsvreten 1811-03-28 i Huddinge (AB) [54] [53] . Död 1861-01-08 i Dalarö (AB) [55] [53] . Båtsman nr 23 till 1859-07-18 i Yttermanstorp , Dalarö (AB) [53] .
MMFM Hedvig Elisabeth Gahm.
Född 1820 i Dalarö (AB) [53] . Död Carlshamn 1862-02-24 i Ingarö (AB) [56] [57] . Piga från 1839 till 1840 i Österhaninge (AB) [58] .
MMM Anna Sofia Pettersson.
Född Vik 1860-10-09 i Vik, Värmdö (AB) [59] . Död 1944-07-20 i Brännkyrka (AB) [5] .
MMMF Anders Petter Pettersson.
Född Tofta Hagstuga 1822-09-25 i Lerbo (D) [60] . Död 1903-04-03 i Djurö (AB) [5] . Dräng
MMMM Maria Fredrika Söderberg.
Född 1825-05-05 i Ingarö (AB) [61] . Död 1876-07-27 i Djurö (AB) [62] .

Relationer och barn

Gift 2005.

Gerd Elisabeth Persson.
Patrick Emanuel Fridh.

Malin Theresia Fridh.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. I familjens källor
  3. Vagnhärad (D) C:7 (1895-1925) Bild 930 / sid 87 (AID: v165448.b930.s87, NAD: SE/ULA/11667)
  4. Vagnhärad (D) AII:2 (1908-1915) bild 1120 / sid 102 (AID: v165444.b1120.s102, NAD: SE/ULA/11667)
  5. Sveriges Dödbok
  6. GID 100005.87.27600, _scb Östergötlands, :826, FVD, 1885, 0/0, B 276/645
  7. Forssa (D) AIIa:4 (1911-1915) bild 1030 / sid 91 (AID: v163242.b1030.s91, NAD: SE/ULA/10279)
  8. Fröjered (R) C:4 (1855-1861) Bild 56 / sid 107 (AID: v26935.b56.s107, NAD: SE/GLA/13134)
  9. GID 100015.213.8600, _scb Älvsborgs, SCB, D, 1933, 0/0, B 86/257
  10. GID 305.25.4400, Hov, AI:13, HFL, 1881-85, 226/0, B 44/54
  11. GID 100005.93.29900, _scb Östergötlands, :887, FVD, 1887, 0/0, B 299/653
  12. GID 386.28.40300, Svanshals, AI:17, HFL, 1886-95, 122/0, B 118/331
  13. Fridene C:2 (1770-1861) Bild 43 / sid 79 (AID: v27641.b43.s79, NAD: SE/GLA/13125)
  14. GID 1601.7.40800 C:4 Födde, Död 1781-1823, Varola (R)
  15. Norra Fågelås (R) C:3 (1811-1860) Bild 120 / sid 233 (AID: v55988.b120.s233, NAD: SE/GLA/13393)
  16. Kölaby AIIa:2 (1921-1937) Bild 600 / sid 48 (AID: v243169.b600.s48, NAD: SE/GLA/13310)
  17. Korsberga (R) AI:2 (1802-1813) Bild 68 / sid 124 (AID: v27686.b68.s124, NAD: SE/GLA/13288)
  18. Norra Fågelås (R) AI:7 (1858-1864) Bild 18 / sid 10 (AID: v55976.b18.s10, NAD: SE/GLA/13393)
  19. Norra Fågelås (R) F:1 (1860-1891) Bild 131 (AID: v56000.b131, NAD: SE/GLA/13393)
  20. Norra Fågelås (R) AI:10 (1885-1895) Bild 53 / sid 39 (AID: v55980.b53.s39, NAD: SE/GLA/13393)
  21. Norra Fågelås (R) C:3 (1811-1860) Bild 28 / sid 49 (AID: v55988.b28.s49, NAD: SE/GLA/13393)
  22. Norra Fågelås (R) F:2 (1892-1900) Bild 8 (AID: v56001.b8, NAD: SE/GLA/13393)
  23. Svärta (D) C:7 (1861-1883) Bild 1260 / sid 122 (AID: v62266a.b1260.s122, NAD: SE/ULA/11501)
  24. Sveriges Befolkning 1900
  25. Svärta (D) AI:18 (1876-1880) Bild 271 / sid 263 (AID: v62253.b271.s263, NAD: SE/ULA/11501)
  26. Svärta (D) AI:19 (1881-1885) bild 21 / sid 13 (AID: v62254.b21.s13, NAD: SE/ULA/11501)
  27. Tystberga (D) C:4 (1809-1838) Bild 47 / sid 44 (AID: v62676.b47.s44, NAD: SE/ULA/11611)
  28. GID 2120.4.11700, C:1, F, 1715-1861, 0/0, B 117/204, Ludgo (P)
  29. Svärta (D) C:6 (1849-1861) Bild 42 (AID: v62265.b42, NAD: SE/ULA/11501)
  30. GID 2129.8.19700, C:4, FD, 1808-48, 0/0, B 150/266, Svärta (D)
  31. Svärta (D) AI:15 (1861-1865) Bild 310 / sid 301 (AID: v62250.b310.s301, NAD: SE/ULA/11501)
  32. GID 2170.25.20800, C:3, F, 1796-1847, 0/0, B 63/145, Ripsa (D)
  33. Svärta (D) F:1 (1861-1883) Bild 43 / sid 39 (AID: v62271.b43.s39, NAD: SE/ULA/11501)
  34. Svärta (D) AI:17 (1871-1875) Bild 291 / sid 282 (AID: v62252.b291.s282, NAD: SE/ULA/11501)
  35. Svärta (D) AI:18 (1876-1880) Bild 278 / sid 270 (AID: v62253.b278.s270, NAD: SE/ULA/11501)
  36. Sveriges Dödbok 3
  37. GID 1728.27.67600, :, F, 1835-62, 42/0, B 48/142, Ängelholm (L)
  38. Ängelholm CI:2 (1767-1834) Bild 98 / sid 92 (AID: v102293.b98.s92, NAD: SE/LLA/13499)
  39. Ängelholm AI:8 (1843-1846) Bild 275 / sid 271 (AID: v102258.b275.s271, NAD: SE/LLA/13499)
  40. Ängelholm AI:14 (1852-1853) Bild 150 / sid 146 (AID: v102264.b150.s146, NAD: SE/LLA/13499)
  41. Ängelholm AI:16 (1855-1857) Bild 156 / sid 147 (AID: v102266.b156.s147, NAD: SE/LLA/13499)
  42. Torekov AI:7 (1860-1867) Bild 41 / sid 36 (AID: v101410.b41.s36, NAD: SE/LLA/13408)
  43. Ängelholm CI:4 (1821-1858) Bild 7 / sid 5 (AID: v102295.b7.s5, NAD: SE/LLA/13499)
  44. Ängelholm CI:2 (1767-1834) Bild 110 / sid 104 (AID: v102293.b110.s104, NAD: SE/LLA/13499)
  45. Torekov FI:3 (1895-1920) Bild 250 / sid 22 (AID: v395000.b250.s22, NAD: SE/LLA/13408)
  46. Torekov AII:1 (1895-1913) Bild 2570 / sid 250 (AID: v394980.b2570.s250, NAD: SE/LLA/13408)
  47. GID 1359.51.88500, :, F, 1822-61, 0/0, B 44/58, St Hammar (M)
  48. GID 1345.27.94400, :, HFL, 1820-26, 0/0, B 78/131, Skabersjö (M)
  49. GID 1359.51.84700, :, FD, 1822-61, 0/0, B 6/58, St Hammar (M)
  50. Dalarö (AB) AI:18 (1891-1895) Bild 244 / sid 234 (AID: v84251.b244.s234, NAD: SE/SSA/1493)
  51. Sveriges Dödbok 4, 1947-2006
  52. Dalarö (AB) CI:4 (1784-1861) Bild 870 / sid 165 (AID: v84260a.b870.s165, NAD: SE/SSA/1493)
  53. Dalarö AI:11 (1856-1860) Bild 230 / sid 16 (AID: v84244.b230.s16, NAD: SE/SSA/1493)
  54. Huddinge (AB) CI:4 (1774-1830) Bild 134 / sid 132 (AID: v85797.b134.s132, NAD: SE/SSA/1516)
  55. Dalarö (AB) CI:4 (1784-1861) Bild 1370 (AID: v84260a.b1370, NAD: SE/SSA/1493)
  56. Ingarö (AB) FI:2 (1862-1894) Bild 60 (AID: v86092.b60, NAD: SE/SSA/1523)
  57. Ingarö (AB) AI:6 (1861-1865) Bild 170 / sid 12 (AID: v86076.b170.s12, NAD: SE/SSA/1523)
  58. Österhaninge (AB) AI:13a (1836-1840) Bild 240 / sid 17 (AID: v94857.b240.s17, NAD: SE/SSA/1595)
  59. Värmdö (AB) CI:12 (1856-1861) Bild 710 (AID: v83415.b710, NAD: SE/SSA/1587)
  60. GID 2141.29.79300, C:4, F, 1779-1856, 0/0, B 148/276, Lerbo (D)
  61. Djurö (AB) AI:11 (1876-1880) bild 1470 / sid 142 (AID: v84393.b1470.s142, NAD: SE/SSA/1496)
  62. Djurö (AB) FI:2 (1862-1895) bild 300 (AID: v84411.b300, NAD: SE/SSA/1496)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.