Alexandersson, Bror Carl Håkan
1966-

Övertog (köpte) faderns gård, Lund, Nordgården Vårgårda 199? Ur Sveriges Befolkning 1970: 1966-06-14 Alexandersson, Bror Carl Håkan Lund Nordg pl 235 440 20 Vårgårda Kyrkobokförd i Tumberg (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), distrikt 04, fastighet 51739. Mantalsskriven på samma ort. Född 14/6 1966 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1971 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1966-06-14 Alexandersson, Bror Carl Håkan Lund Nordg 1154 447 00 VÅRGÅRDA Mantalsskriven i Tumberg (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Lund Nordg 1:6. Född 14/6 1966 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1981 Ur Sveriges Befolkning 1990: 1966-06-14 Alexandersson, Bror Carl Håkan Lund Nordg 2951 447 00 Vårgårda Mantalsskriven i Kullings-Skövde (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Lund 1:6. Född 14/6 1966 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). Ogift man. -------------- Källor: Mantalslängd 1991, Älvsborgs län
Född 1966-06-14 i Tumberg (P) [1] .

Bror Carl Håkan Alexandersson.
Född 1966-06-14 i Tumberg (P) [1] .
F Bror Anders Alexandersson.
Född 1924-02-12 i Grude (P) [1] . Död 2002-01-25 i Kullings-Skövde (P) [2] .
FF Bror Viktor Alexandersson.
Född 1892-03-12 i Västerg, Torpa (P) [3] [4] [1] [5] . Död 1975-06-16 i Grude (P) [5] .
FFF Johan Edvin Alexandersson.
Född 1866-02-03 i Fjälla, Bollebygd (P) [6] [5] [7] . Död 1948-11-05 i Borås Caroli (P) [5] . Snickare från 1893-03-12 i Sjögaslätt, Örby (P) [4] .
FFFF Alexander Nilsson Kronlund.
Född 1823-05-18 i Kronog, Länghem (P) [8] [9] . Död 1894-05-30 i Fjälla, Bollebygd (P) [10] [11] . Torpare omkring 1865 i Fjälla, Bollebygd (P) [6] [5] [7] .
FFFM Anna Kristina Andersdotter.
Född 1834-05-18 i Kesebol, Fjälla, Bollebygd (P) [12] [9] . Död 1918-02-25 i Borås Caroli (P) [5] . Piga från 1852 till 1862 i Hestra, Bollebygd (P) [13] .
FFM Emma Christina Bäcklund f Eliasdotter.
Född 1863-02-28 i Sjögaslätt, Örby (P) [14] [5] [7] . Död 1960-02-03 i Borås Caroli (P) [5] .
FFMF Elias Persson.
Född 1828-12-09 i Överg, Kinna (P) [15] [16] [17] . Död 1910-04-05 i Sjögaslätt, Örby (P) [5] . Torpare från 1860 till 1862 i Bäckalund, Örby (P) [18] .
Torpare från 1862 i Sjögaslätt, Örby (P) [14] .
FFMM Lovisa Bergsten.
Född 1830-05-12 i Borås Caroli (P) [19] [17] [14] . Död 1911-01-27 i Sjögaslätt, Örby (P) [5] .
FM Ester Maria Nilsson.
Född 1890-12-31 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [20] [5] . Död 1979-02-20 i Marieberg, Grude (P) [5] .
FMF Andreas Nilsson.
Född 1847-07-21 i Baggebol, Kvinnestad (P) [21] . Död 1935-12-10 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [5] . Hemmansägare omkring 1890 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [22] .
FMFF Nils Larsson.
Född Torestorp 1801-08-17 i Jällby (P) [23] . Död 1850-02-14 i Kvinnestad (P) [24] .
FMFM Anna Lisa Pettersdotter.
Född 1812-09-30 i Spångeg, Stenunga, Hudene (P) [25] .
FMM Tilda (Matilda) Johannesdotter.
Född Espebacken, Horla Skräddareg:n 1855-04-29 i Horla (P) [26] . Död 1946-10-13 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [5] [7] . Piga från 1872 till 1874 i Hjulsered, Ljur (P) [27] [28] .
FMMF Johannes Larsson.
Född 1814-09-12 i Nårunga (P) [29] . Död 1876-06-05 i Österg, Horla (P) [30] [31] . Torpare till 1866 i Äspebacken, Horla (P) [32] .
FMMM Annicka Johansdotter.
Född 1816-01-15 i Smedsg, Horla (P) [33] . Död 1897-01-12 i Österg, Horla (P) [34] .
M Inga Gunborg Maria Johansson.
Född 1928-01-22 i Tumberg (P) [1] . Död 2013-04-15 i Kullings-Skövde (P) [35] .
MF Karl Johan Alfred Johansson.
Född 1886-06-18 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [36] [5] [22] . Död 1961-02-06 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
MFF Johan Andreasson.
Född 1850-10-19 i Kullings-Skövde (P) [37] . Död 1936-12-14 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
MFFF Andreas Jonasson.
Född Nordg:n 1807-03-24 i Rödene (P) [38] .
MFFM Stina Larsdotter.
Född 1811-04-23 i Kullings-Skövde (P) [37] .
MFM Inga Stina Larsdotter.
Född 1854-07-08 i Tumberg (P) [39] . Död 1940-05-21 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
MFMF Lars Larsson.
Född 1817-12-17 i Kullings-Skövde (P) [40] . Död 1901-10-18 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
MFMM Christina Johansdotter.
Född 1817-10-24 i Tumberg (P) [41] . Död 1906-05-23 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
MM Ester Maria Johansdotter.
Född 1890-10-24 i Eggvena (P) [22] . Död 1936-07-04 i Tumberg (P) [5] .
MMF Johan August Andersson.
Född 1861-10-01 i Eggvena (P) [42] . Död 1941-07-29 i Skräddareg, Eggvena (P) [5] . Hemmansägare omkring 1890 i Skräddareg, Eggvena (P) [43] .
MMFF Anders Andreasson.
Född 1822-07-27 i Eggvena (P) [44] . Död 1908-06-01 i Skräddareg, Eggvena (P) [5] . Bonde på Skräddareg:n omkring 1850 i Eggvena (P) [45] .
MMFM Anna Johansdotter.
Född Rensvist Västerg:n 1824-01-11 i Kullings-Skövde (P) [46] . Död Skräddareg:n 1884-06-13 i Eggvena (P) [47] .
MMM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1861-10-21 i Remmene (P) [48] . Död 1945-06-30 i Skräddareg, Eggvena (P) [5] .
MMMF Nils Eriksson.
Född Slätteryd 1814-09-10 i Remmene (P) [49] . Död Korsbol 1883-03-31 i Tarsled (P) [50] .
MMMM Johanna Pettersdotter.
Född Lilla Furukulla 1834-09-02 i Tarsled (P) [51] . Död Bosg:n 1891-07-17 i Tarsled (P) [52] .

Relationer och barn

Gift 2008.

Marie Benjaminsson.
Herbert Alexandersson.

Ingvar Alexandersson.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. I familjens källor
  3. GID 1048.27.21200, Torpa, AI:15, HFL, 1880-92, 54/0, B 49/361
  4. GID 739.41.53600, Örby, AI:19, HFL, 1882, 466/0, B 215/275
  5. Sveriges Dödbok
  6. GID 100015.68.38100, _scb Älvsborgs, :225, F, 1866, 0/0, B 381/609
  7. Sveriges Befolkning 1900
  8. GID 747.18.84500, Länghem, C:4, FVD, 1815-55, 0/97, B 55/195
  9. GID 683.24.51200, Bollebygd, AI:8, HFL, 1864-73, 0/64, B 66/177
  10. GID 100015.30.42800, _scb Älvsborgs, HIAA:1108, FVD,1894,0/0, B 428/549
  11. GID 683.30.16600, Bollebygd, AI:12, HFL, 1887-97, 0/114, B 102/263
  12. GID 683.23.96200, Bollebygd, C:5, FVD,1822-60,110/0, B 65/219
  13. GID 683.17.11200, Bollebygd, AI:7, HFL, 1853-63, 83/0, B 52/176
  14. GID 100015.4.62700, _scb Älvsborgs, :123, F, 1863-63, 0/0, B 314/369
  15. Kinna C:2 (1825-1860) Bild 11 (AID: v7130.b11, NAD: SE/GLA/13280)
  16. GID 590.12.94000, Kinna, C:2, FVD, 1825-60, 0/0, B 14/88
  17. GID 739.36.700, Örby, AI:15, HFL, 1862-71, 412/0, B 7/58
  18. GID 739.1.60500, Örby, AI:13, HFL, 1851-61, 138/0, B 85/230
  19. GID 584.19.4600, Borås, CI:7, F, 1804-49, 0/165, B 46/127
  20. Södra Björke (P) C:4 (1882-1894) Bild 33 (AID: v44495.b33, NAD: SE/GLA/13530)
  21. GID 1930.12.88300, Kvinnestad, C:4, FVD, 1843-73, 0/0, B 19/148
  22. Sveriges Befolkning 1890
  23. GID 628.3.91500, C:1, FVD, 1736-1784, 219/0, B 116/119, Jällby (P)
  24. AD AI:6, HFL 1845-55, B143, s 195, NAD: SE/GLA/13419
  25. GID 620.10.71700, Hudene, C:2, FVDIU, 1774-1824, 139/0, B 74/216
  26. GID 581.10.42100, Horla, AI:6, HFL, 1854-64, 74/0, B 46/77
  27. Nårunga (P) AI:8 (1867-1873) bild 221 / sid 213 (AID: v44244.b221.s213, NAD: SE/GLA/13412)
  28. Ljur (P) AI:2 (1873-1881) bild 19 / sid 14 (AID: v44124.b19.s14, NAD: SE/GLA/13335)
  29. GID 999.17.96100, Nårunga, C:4, FVD, 1779-1842, 0/238, B 127/289
  30. Horla C:2 (1873-1894) Bild 59 / sid 6 (AID: v43851.b59.s6, NAD: SE/GLA/13217)
  31. GID 100015.87.9600, _scb Älvsborgs, :563, VD, 1876, 0/0, B 96/389
  32. GID 581.11.28100, Horla, AI:7, HFL, 1864-80, 53/0, B 58/99
  33. GID 581.6.44800, Horla, C:1, FVD, 1700-1831, 162/0, B 89/175
  34. GID 100015.35.8900, _scb Älvsborgs, HIAA:1198, VD, 1897, 0/0, B 89/394
  35. Familjekälla (Family Source)
  36. GID 100015.126.34000, _scb Älvsborgs, :869, F, 1886, 0/0, B 101/444
  37. GID 755.1.67200, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/221, B 118/165, Kullings-Skövde (P)
  38. GID 1002.9.18900, C:2, FVD, 1767-1815, 19/0, B 25/93, Rödene (P)
  39. GID 755.1.69900, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/275, B 145/16, Kullings-Skövde (P)
  40. GID 755.6.53000, AI:5, HFL, 1827-1847, 59/0, B 37/158, Kullings-Skövde (P)
  41. GID 755.1.69900, Kullings-Skövde, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/275, B 145/16
  42. GID 605.2.49300, Eggvena, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124
  43. AD Herrljunga (P) C:7, B 203, NAD: SE/GLA/13206
  44. GID 605.1.37000, Eggvena, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106
  45. GID 605.2.49300, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124, Eggvena (P)
  46. GID 755.8.84200, C:2, VD, 1768-1851, 0/177, B 96/201, Kullings-Skövde (P)
  47. GID 100015.121.18800, _scb Älvsborgs, :809, VD, 1884, 0/0, B 188/493, Eggvena (P)
  48. GID 1029.14.84300, Remmene, C:6, Födde, 1850-71, 0/205, B 108/222
  49. GID 1029.4.42800, Herrljunga, C:3, FVD, 1803-30, 154/0, B 64/115, Remmene (P)
  50. GID 100015.99.30500, _scb Älvsborgs, :779, VD, 1883, 0/0, B 305/605, Tarsled (P)
  51. GID 1029.5.51000, Herrljunga, C:4, F, 1831-49, 0/49, B 31/108, Remmene (P)
  52. GID 100015.48.12100, _scb Älvsborgs, :1020, VD, 1891, 0/0, B 121/409, Tarsled (P)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.