Alexanderson, Lars Henry
1927-

Född 1927-04-05 i Grude (P) [1] .
Ur Sveriges Befolkning 1970: 1927-04-05 Alexanderson, Lars Henry Byv 23 520 30 Ljung Kyrkobokförd i Grude (Gäsene kn, Älvsborgs län, Västergötland), distrikt 01, fastighet 70432. Mantalsskriven på samma ort. Född 5/4 1927 i Grude (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1971 Alexanderson, Anita Gunnel 19611212 Alexanderson, Gunnel Maj-Britt 19350403 Alexanderson, Lars Henry 19270405 Alexandersson, Marie Yvonne 19670930 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1927-04-05 Alexanderson, Lars Henry Byv 24 520 30 LJUNG Mantalsskriven i Grude (Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Ljung Västerg 3:24. Född 5/4 1927 i Grude (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1981 Alexanderson, Gunnel Maj-Britt 19350403 Alexanderson, Lars Henry 19270405

Lars Henry Alexanderson.
Född 1927-04-05 i Grude (P) [1] .
F Bror Viktor Alexandersson.
Född 1892-03-12 i Västerg, Torpa (P) [2] [3] [1] [4] . Död 1975-06-16 i Grude (P) [4] .
FF Johan Edvin Alexandersson.
Född 1866-02-03 i Fjälla, Bollebygd (P) [5] [4] [6] . Död 1948-11-05 i Borås Caroli (P) [4] . Snickare från 1893-03-12 i Sjögaslätt, Örby (P) [3] .
FFF Alexander Nilsson Kronlund.
Född 1823-05-18 i Kronog, Länghem (P) [7] [8] . Död 1894-05-30 i Fjälla, Bollebygd (P) [9] [10] . Torpare omkring 1865 i Fjälla, Bollebygd (P) [5] [4] [6] .
FFFF Nils Kronlund f Jonasson.
Född 1784-08-14 i Länghem (P) [11] [12] . Brukare omkring 1820 i Kronog, Länghem (P) [12] .
Åbo 1840 i Guldsmedsg, Länghem (P) [13] .
FFFM Agneta Andersdotter.
Född 1787 [12] .
FFM Anna Kristina Andersdotter.
Född 1834-05-18 i Kesebol, Fjälla, Bollebygd (P) [14] [8] . Död 1918-02-25 i Borås Caroli (P) [4] . Piga från 1852 till 1862 i Hestra, Bollebygd (P) [15] .
FFMF Anders Andersson.
Född [14] [8] .
FFMM Brita Bengtsdotter.
Född 1805-12-18 [16] [14] [8] .
FM Emma Christina Bäcklund f Eliasdotter.
Född 1863-02-28 i Sjögaslätt, Örby (P) [17] [4] [6] . Död 1960-02-03 i Borås Caroli (P) [4] .
FMF Elias Persson.
Född 1828-12-09 i Överg, Kinna (P) [18] [19] [20] . Död 1910-04-05 i Sjögaslätt, Örby (P) [4] . Torpare från 1860 till 1862 i Bäckalund, Örby (P) [21] .
Torpare från 1862 i Sjögaslätt, Örby (P) [17] .
FMFF Pehr Andersson.
Född 1788-11-13 i Kinna (P) [22] . Åbo omkring 1825 i Överg, Kinna (P) [19] .
FMFM Catharina Johansdotter.
Född 1788-01-15 i Kinna (P) [22] [19] .
FMM Lovisa Bergsten.
Född 1830-05-12 i Borås Caroli (P) [23] [20] [17] . Död 1911-01-27 i Sjögaslätt, Örby (P) [4] .
FMMF Anders Bergsten.
Född 1787 i Borgstena (P) [24] [23] . Död 1830 i Borås Caroli (P) [25] . Arbetskarl
FMMM Lena Andersdotter.
Född 1789 i Torpa (P) [25] [23] .
M Ester Maria Nilsson.
Född 1890-12-31 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [26] [4] . Död 1979-02-20 i Marieberg, Grude (P) [4] .
MF Andreas Nilsson.
Född 1847-07-21 i Baggebol, Kvinnestad (P) [27] . Död 1935-12-10 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [4] . Hemmansägare omkring 1890 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [28] .
MFF Nils Larsson.
Född Torestorp 1801-08-17 i Jällby (P) [29] . Död 1850-02-14 i Kvinnestad (P) [30] .
MFFF Lars Samuelsson.
Född 1768 [31] .
MFFM Ingri Andersdotter.
Född 1766 [29] .
MFM Anna Lisa Pettersdotter.
Född 1812-09-30 i Spångeg, Stenunga, Hudene (P) [32] .
MFMF Peter Svensson.
Född 1777-02-22 i Loftsg, Stenunga, Hudene (P) [33] [34] . Bonde till 1817 i Spångeg, Stenunga, Hudene (P) [34] .
MFMM Annika Johansdotter.
Född 1779-10-29 i Hudene (P) [35] [32] .
MM Tilda (Matilda) Johannesdotter.
Född Espebacken, Horla Skräddareg:n 1855-04-29 i Horla (P) [36] . Död 1946-10-13 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [4] [6] . Piga från 1872 till 1874 i Hjulsered, Ljur (P) [37] [38] .
MMF Johannes Larsson.
Född 1814-09-12 i Nårunga (P) [39] . Död 1876-06-05 i Österg, Horla (P) [40] [41] . Torpare till 1866 i Äspebacken, Horla (P) [42] .
MMFF Lars Larsson.
Född 1793-01-20 i Häradsvad, Nårunga (P) [43] . Död 1855-12-13 i Kärnhult, Nårunga (P) [44] [45] .
MMFM Elin Andersdotter.
Född 1789-04-25 i Nederg, Åred, Nårunga (P) [46] . Död 1873-02-20 i Kärnhult, Nårunga (P) [47] .
MMM Annicka Johansdotter.
Född 1816-01-15 i Smedsg, Horla (P) [48] . Död 1897-01-12 i Österg, Horla (P) [49] .
MMMF Johannes Andreasson.
Född 1789-11-03 i Smedsg, Horla (P) [50] . Död 1829-02-24 i Smedsg, Horla (P) [50] [51] .
MMMM Maria Hansdotter.
Född 1794-12-21 i Krusag, Horla (P) [52] [53] [51] [54] [55] . Död 1881-02-14 i Kollsered, Horla (P) [56] [57] . I bröd hos Johannes omkring 1866 i Kollsered, Horla (P) [58] .

Relationer och barn

Gift.

Gunnel Maj-Britt Alexanderson.
Anita Gunnel Alexanderson.

Marie Yvonne Alexandersson.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. GID 1048.27.21200, Torpa, AI:15, HFL, 1880-92, 54/0, B 49/361
  3. GID 739.41.53600, Örby, AI:19, HFL, 1882, 466/0, B 215/275
  4. Sveriges Dödbok
  5. GID 100015.68.38100, _scb Älvsborgs, :225, F, 1866, 0/0, B 381/609
  6. Sveriges Befolkning 1900
  7. GID 747.18.84500, Länghem, C:4, FVD, 1815-55, 0/97, B 55/195
  8. GID 683.24.51200, Bollebygd, AI:8, HFL, 1864-73, 0/64, B 66/177
  9. GID 100015.30.42800, _scb Älvsborgs, HIAA:1108, FVD,1894,0/0, B 428/549
  10. GID 683.30.16600, Bollebygd, AI:12, HFL, 1887-97, 0/114, B 102/263
  11. GID 747.17.68200, Länghem, C:3, F, 1761-1814, 0/195, B 104/212
  12. GID 747.6.59000, Länghem, AI:5, HFL, 1819-28, 235/0, B 125/136
  13. GID 747.8.74300, Länghem, AI:7, HFL, 1839-41, 0/179, B 95/140
  14. GID 683.23.96200, Bollebygd, C:5, FVD,1822-60,110/0, B 65/219
  15. GID 683.17.11200, Bollebygd, AI:7, HFL, 1853-63, 83/0, B 52/176
  16. Bollebygd AI:4 (1828-1838) Bild 43 / sid 78 (AID: v7177.b43.s78, NAD: SE/GLA/13042)
  17. GID 100015.4.62700, _scb Älvsborgs, :123, F, 1863-63, 0/0, B 314/369
  18. Kinna C:2 (1825-1860) Bild 11 (AID: v7130.b11, NAD: SE/GLA/13280)
  19. GID 590.12.94000, Kinna, C:2, FVD, 1825-60, 0/0, B 14/88
  20. GID 739.36.700, Örby, AI:15, HFL, 1862-71, 412/0, B 7/58
  21. GID 739.1.60500, Örby, AI:13, HFL, 1851-61, 138/0, B 85/230
  22. GID 590.7.57200, Kinna, AI:4, HFL, 1829-32, 63/0, B 39/41
  23. GID 584.19.4600, Borås, CI:7, F, 1804-49, 0/165, B 46/127
  24. GID 584.17.96500, Borås,AI:9, HFL,1824-30,201/0, B 136/193
  25. GID 584.63.12300, Borås, AI:11, HFL, 1830-38, 0/17, B 32/136
  26. Södra Björke (P) C:4 (1882-1894) Bild 33 (AID: v44495.b33, NAD: SE/GLA/13530)
  27. GID 1930.12.88300, Kvinnestad, C:4, FVD, 1843-73, 0/0, B 19/148
  28. Sveriges Befolkning 1890
  29. GID 628.3.91500, C:1, FVD, 1736-1784, 219/0, B 116/119, Jällby (P)
  30. AD AI:6, HFL 1845-55, B143, s 195, NAD: SE/GLA/13419
  31. GID 620.5.11400, AI:2, HFL, 1776-1804, 0/285, B 114/115, Hudene (P)
  32. GID 620.10.71700, Hudene, C:2, FVDIU, 1774-1824, 139/0, B 74/216
  33. GID 620.10.66000, Hudene, C:2, FVD, 1774-1824, 25/0, B 17/216
  34. GID 620.6.16200, Hudene, AI:3, HFL, 1804-19, 0/79, B 47/73
  35. GID 620.10.66500, Hudene, C:2, FVD, 1774-1824, 35/0, B 22/216
  36. GID 581.10.42100, Horla, AI:6, HFL, 1854-64, 74/0, B 46/77
  37. Nårunga (P) AI:8 (1867-1873) bild 221 / sid 213 (AID: v44244.b221.s213, NAD: SE/GLA/13412)
  38. Ljur (P) AI:2 (1873-1881) bild 19 / sid 14 (AID: v44124.b19.s14, NAD: SE/GLA/13335)
  39. GID 999.17.96100, Nårunga, C:4, FVD, 1779-1842, 0/238, B 127/289
  40. Horla C:2 (1873-1894) Bild 59 / sid 6 (AID: v43851.b59.s6, NAD: SE/GLA/13217)
  41. GID 100015.87.9600, _scb Älvsborgs, :563, VD, 1876, 0/0, B 96/389
  42. GID 581.11.28100, Horla, AI:7, HFL, 1864-80, 53/0, B 58/99
  43. GID 999.17.90400, Nårunga, C:4, FVD, 1779-1842, 0/126, B 70/289
  44. Nårunga AI:6 (1851-1862) Bild 75 / sid 65 (AID: v44242.b75.s65, NAD: SE/GLA/13412)
  45. Nårunga AI:7 (1857-1867) Bild 79 / sid 75 (AID: v44243.b79.s75, NAD: SE/GLA/13412)
  46. GID 999.17.88700, Nårunga, C:4, FVD, 1779-1842, 0/92, B 53/289
  47. GID 100015.86.54100, _scb Älvsborgs, :463, VD, 1873, 0/0, B 370/510
  48. GID 581.6.44800, Horla, C:1, FVD, 1700-1831, 162/0, B 89/175
  49. GID 100015.35.8900, _scb Älvsborgs, HIAA:1198, VD, 1897, 0/0, B 89/394
  50. GID 581.6.43000, Horla, C:1, FVD, 1700-1830, 126/0, B 71/175
  51. GID 581.4.27700, Horla, AI:4, HFL, 1826-46, 28/0, B 23/49
  52. GID 581.2.16900, Horla, AI:2, HFL, 1796-1812, 25/0, B 20/48
  53. GID 581.3.20700, Horla, AI:3, HFL, 1812-26, 4/0, B 10/57
  54. GID 581.5.34300, Horla, AI:5, HFL, 1844-53, 66/0, B 40/56
  55. Horla AI:2 (1796-1812) Bild 18 / sid 26 (AID: v43843.b18.s26, NAD: SE/GLA/13217)
  56. Horla C:2 (1873-1894) Bild 66 / sid 13 (AID: v43851.b66.s13, NAD: SE/GLA/13217)
  57. GID 100015.22.8300, _scb Älvsborgs, :722, VD, 1881, 0/0, B 83/388
  58. GID 581.11.30500, Horla, AI:7, HFL, 1864-80, 79/0, B 82/99

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.