Johansson, Anna Birgit Margareta
1925-2008

Född 1925-07-31 i Tumberg (P) [1] .
Död 2008-10-05 i Algutstorp (P) [2] .
Ur Sveriges Befolkning 1970: 1925-07-31 Martinsson, Anna Birgit Margareta Tåstorp 440 20 Vårgårda Kyrkobokförd i Södra Härene (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), distrikt 04, fastighet 91867. Mantalsskriven på samma ort. Född 31/7 1925 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1971 Martinsson, Anna Birgit Margareta 19250731 Martinsson, Torsten Lennart 19170223 Torstensson, Ann-Marie Birgitta 19511209 Torstensson, Carl-Erik Peter 19600625 Torstensson, Inga-Britt Margareta 19550710 Torstensson, Martin Lennart 19560916 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1925-07-31 Martinsson, Anna Birgit Margareta Tåstorp 447 00 VÅRGÅRDA Mantalsskriven i Södra Härene (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Tåstorp 1:9. Född 31/7 1925 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1981 Martinsson, Anna Birgit Margareta 19250731 Martinsson, Torsten Lennart 19170223 Ur Sveriges Befolkning 1990: 1925-07-31 Martinsson, Anna Birgit Margareta Tåstorp 2942 447 00 Vårgårda Mantalsskriven i Södra Härene (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), fastigheten Tåstorp 1:9. Född 31/7 1925 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). Gift kvinna (23/9 1950). -------------- Källor: Mantalslängd 1991, Älvsborgs län Martinsson, Anna Birgit Margareta 1925-07-31 Martinsson, Torsten Lennart 1917-02-23 Ur Sveriges Dödbok: 19250731-5808 Martinsson, Anna Birgit Margareta Drottninggatan 18, Vårgårda Död 5/10 2008. Folkbokförd i Algutstorp, Vårgårda kn (Västra Götalands län, Västergötland). Född 31/7 1925 i Tumberg (Älvsborgs län, Västergötland). Änka (6/8 2002). -------------- Födelseförsamling i källan: Tumberg (Älvsborgs län) Källor: FK 09 / man91

Anna Birgit Margareta Johansson.
Född 1925-07-31 i Tumberg (P) [1] . Död 2008-10-05 i Algutstorp (P) [2] .
F Karl Johan Alfred Johansson.
Född 1886-06-18 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [3] [2] [4] . Död 1961-02-06 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [2] .
FF Johan Andreasson.
Född 1850-10-19 i Kullings-Skövde (P) [5] . Död 1936-12-14 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [2] .
FFF Andreas Jonasson.
Född Nordg:n 1807-03-24 i Rödene (P) [6] .
FFFF Jonas Andersson.
Född 1762-10.. i Bälinge (P) [7] . Bonde på Rödene Nordg:n i Rödene (P) [7] .
FFFM Annicka Gunnarsdotter.
Född 1768-06-02 i Rödene (P) [8] . Död Rödene Nohlg:n 1814-04-26 i Rödene (P) [9] .
FFM Stina Larsdotter.
Född 1811-04-23 i Kullings-Skövde (P) [5] .
FFMF Lars Hansson.
Född 1763-05-13 i Kullings-Skövde (P) [10] . Död 1827 i Kullings-Skövde (P) [10] .
FFMM Karin (Catharina) Månsdotter.
Född 1785-03-01 i Kullings-Skövde (P) [10] .
FM Inga Stina Larsdotter.
Född 1854-07-08 i Tumberg (P) [11] . Död 1940-05-21 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [2] .
FMF Lars Larsson.
Född 1817-12-17 i Kullings-Skövde (P) [10] . Död 1901-10-18 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [2] .
FMFF Lars Hansson.
Född 1763-05-13 i Kullings-Skövde (P) [10] . Död 1827 i Kullings-Skövde (P) [10] .
FMFM Karin (Catharina) Månsdotter.
Född 1785-03-01 i Kullings-Skövde (P) [10] .
FMM Christina Johansdotter.
Född 1817-10-24 i Tumberg (P) [12] . Död 1906-05-23 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [2] .
FMMF Johannes Svensson.
Född 1792-05-04 i Tåstorp, Södra Härene (P) [13] [14] . Död 1849-02-17 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [15] .
FMMM Ingeborg Andersdotter.
Född 1797-06-07 i Tumberg (P) [16] [17] . Död Lund Nordgård 1846-10-23 i Tumberg (P) [18] .
M Ester Maria Johansdotter.
Född 1890-10-24 i Eggvena (P) [4] . Död 1936-07-04 i Tumberg (P) [2] .
MF Johan August Andersson.
Född 1861-10-01 i Eggvena (P) [19] . Död 1941-07-29 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] . Hemmansägare omkring 1890 i Skräddareg, Eggvena (P) [20] .
MFF Anders Andreasson.
Född 1822-07-27 i Eggvena (P) [21] . Död 1908-06-01 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] . Bonde på Skräddareg:n omkring 1850 i Eggvena (P) [22] .
MFFF Andreas Jonsson.
Född 1783-07-13 i Eggvena (P) [23] . Död Skräddareg:n 1853-02-25 i Eggvena (P) [23] . Bonde på Skräddareg:n till 1845 i Eggvena (P) [24] .
MFFM Elin Larsdotter.
Född Skräddareg:n 1792-06-10 i Eggvena (P) [25] . Död Skräddareg:n 1853-05-16 i Eggvena (P) [26] .
MFM Anna Johansdotter.
Född Rensvist Västerg:n 1824-01-11 i Kullings-Skövde (P) [27] . Död Skräddareg:n 1884-06-13 i Eggvena (P) [28] .
MFMF Johannes Andersson.
Född Fröstorp 1795-03-20 i Kullings-Skövde (P) [29] . Död Rensvist 1853-01-26 i Kullings-Skövde (P) [29] . Bonde på Rensvist Västerg:n omkring 1830 i Kullings-Skövde (P) [30] .
MFMM Anna Jonasdotter.
Född 1794-12-29 i Rödene (P) [31] . Död Rensvist Västerg:n 1863-06-30 i Kullings-Skövde (P) [32] .
MM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1861-10-21 i Remmene (P) [33] . Död 1945-06-30 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] .
MMF Nils Eriksson.
Född Slätteryd 1814-09-10 i Remmene (P) [34] . Död Korsbol 1883-03-31 i Tarsled (P) [35] .
MMFF Erik Månsson.
Född 1780-10-02 i Jällby (P) [36] . Död 1837-04-26 i Remmene (P) [37] . Torpare på Slätteryd i Remmene (P) [38] .
MMFM Annicka Bengtsdotter.
Född Bråttensby Lilleg:n 1781-03-02 i Bråttensby (P) [39] . Död Slätteryd 1843-09-04 i Remmene (P) [40] .
MMM Johanna Pettersdotter.
Född Lilla Furukulla 1834-09-02 i Tarsled (P) [41] . Död Bosg:n 1891-07-17 i Tarsled (P) [42] .
MMMF Petter Hansson.
Född 1802-08-20 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [43] . Död 1877-05-27 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [44] . Bonde omkring 1835 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [45] .
MMMM Elin Larsdotter.
Född Övre Åsen 1804-05-11 i Remmene (P) [46] . Död 1883-05-25 i Remmene (P) [47] .

Relationer och barn

Gift 1950-09-23 [48] .

Torsten Lennart Martinsson.
Ann-Marie Birgitta Torstensson.

Inga-Britt Margareta Torstensson.

Martin Lennart Torstensson.

Carl-Erik Peter Torstensson.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. Sveriges Dödbok
  3. GID 100015.126.34000, _scb Älvsborgs, :869, F, 1886, 0/0, B 101/444
  4. Sveriges Befolkning 1890
  5. GID 755.1.67200, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/221, B 118/165, Kullings-Skövde (P)
  6. GID 1002.9.18900, C:2, FVD, 1767-1815, 19/0, B 25/93, Rödene (P)
  7. GID 1002.3.102700, AI:3, HFL, 1814-19, 7/0, B 14/47, Rödene (P)
  8. GID1002.9.171000, C:2, FD, 1767-1817, 1/0, B 7/93 ,Rödene (P)
  9. GID1002.9.21000, C:2, FD, 1767-1817, 41/0, B 46/93 ,Rödene (P)
  10. GID 755.6.53000, AI:5, HFL, 1827-1847, 59/0, B 37/158, Kullings-Skövde (P)
  11. GID 755.1.69900, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/275, B 145/16, Kullings-Skövde (P)
  12. GID 755.1.69900, Kullings-Skövde, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/275, B 145/16
  13. GID 1948.9.53300, Södra Härene, C:1, FVD, 1768-1850, 0/53, B 34/114
  14. GID 755.6.55700, Kullings-Skövde, AI:5, HFL, 1827-47, 111/0, B 64/158
  15. Gårdar&Torp i Algutstorps socken
  16. GID 755.8.80400, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1850, 0/101, B 58/201
  17. GID 755.6.55700, Tumberg, AI:5, HFL, 1827-47, 111/0, B 64/158
  18. GID 755.8.92500, Tumberg, C:2, FVD, 1768-1850, 0/343, B 179/201
  19. GID 605.2.49300, Eggvena, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124
  20. AD Herrljunga (P) C:7, B 203, NAD: SE/GLA/13206
  21. GID 605.1.37000, Eggvena, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106
  22. GID 605.2.49300, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124, Eggvena (P)
  23. GID 1029.16.7400, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/233, B 74/202, Eggvena (P)
  24. GID 605.1.37000, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106, Eggvena (P)
  25. GID 1029.3.29300, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 100/171, Eggvena (P)
  26. GID 1029.16.7500, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/235, B 75/202, Eggvena (P)
  27. GID 755.8.84200, C:2, VD, 1768-1851, 0/177, B 96/201, Kullings-Skövde (P)
  28. GID 100015.121.18800, _scb Älvsborgs, :809, VD, 1884, 0/0, B 188/493, Eggvena (P)
  29. AD Kullings-Skövde (P) C:3, B 203, NAD: SE/GLA/13929
  30. GID 755.1.59100, AI:6, HFL, 1848-61, 59/0, B 37/165, Kullings-Skövde (P)
  31. GID 1002.9.18200, C:2, FVD, 1767-1815, 12/0, B 18/93, Rödene (P)
  32. GID 100015.51.56300,_scb Älvsborgs, :124, VD, 1863, 0/0, B 325/438, Kullings-Skövde (P)
  33. GID 1029.14.84300, Remmene, C:6, Födde, 1850-71, 0/205, B 108/222
  34. GID 1029.4.42800, Herrljunga, C:3, FVD, 1803-30, 154/0, B 64/115, Remmene (P)
  35. GID 100015.99.30500, _scb Älvsborgs, :779, VD, 1883, 0/0, B 305/605, Tarsled (P)
  36. GID 628.3.83700, C:1, F, 1719-1853, 63/0, B 38/119, Jällby (P)
  37. GID 1029.5.56200, Herrljunga, C:4, FD, 1831-50, 0/153, B 83/108, Remmene (P)
  38. GID 1932.1.70600, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/91, B 68/81, Remmene (P)
  39. GID 663.9.91500, C:1, FD, 1768-1850, 0/21, B 17/75, Bråttensby (P)
  40. GID 1932.3.78800, AI:3, HFL, 1841/47, 91/0, B 53/70, Remmene (P)
  41. GID 1029.5.51000, Herrljunga, C:4, F, 1831-49, 0/49, B 31/108, Remmene (P)
  42. GID 100015.48.12100, _scb Älvsborgs, :1020, VD, 1891, 0/0, B 121/409, Tarsled (P)
  43. GID 1029.3.31700, Remmene, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 124/171
  44. GID 100015.118.58300, _scb Älvsborgs, :598, VD, 1877, 0/0, B 315/418
  45. GID 1029.5.51000, Remmene, C:4, F, 1831-49, 0/49, B 31/108
  46. GID 1029.4.37600, Herrljunga, C:3, FD, 1803-30, 13/0, B 12/115, Remmene (P)
  47. GID 100015.99.30600, _scb Älvsborgs, :779, VD, 1883, 0/0, B 306/605, Remmene (P)
  48. Sveriges Befolkning 1990

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.