Alexandersson, Ingvar

Född i Kullings-Skövde (P).

Ingvar Alexandersson.
Född i Kullings-Skövde (P).
F Bror Carl Håkan Alexandersson.
Född 1966-06-14 i Tumberg (P) [1] .
FF Bror Anders Alexandersson.
Född 1924-02-12 i Grude (P) [1] . Död 2002-01-25 i Kullings-Skövde (P) [2] .
FFF Bror Viktor Alexandersson.
Född 1892-03-12 i Västerg, Torpa (P) [3] [4] [1] [5] . Död 1975-06-16 i Grude (P) [5] .
FFFF Johan Edvin Alexandersson.
Född 1866-02-03 i Fjälla, Bollebygd (P) [6] [5] [7] . Död 1948-11-05 i Borås Caroli (P) [5] . Snickare från 1893-03-12 i Sjögaslätt, Örby (P) [4] .
FFFM Emma Christina Bäcklund f Eliasdotter.
Född 1863-02-28 i Sjögaslätt, Örby (P) [8] [5] [7] . Död 1960-02-03 i Borås Caroli (P) [5] .
FFM Ester Maria Nilsson.
Född 1890-12-31 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [9] [5] . Död 1979-02-20 i Marieberg, Grude (P) [5] .
FFMF Andreas Nilsson.
Född 1847-07-21 i Baggebol, Kvinnestad (P) [10] . Död 1935-12-10 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [5] . Hemmansägare omkring 1890 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [11] .
FFMM Tilda (Matilda) Johannesdotter.
Född Espebacken, Horla Skräddareg:n 1855-04-29 i Horla (P) [12] . Död 1946-10-13 i Överg, Frinnestad, Grude (P) [5] [7] . Piga från 1872 till 1874 i Hjulsered, Ljur (P) [13] [14] .
FM Inga Gunborg Maria Johansson.
Född 1928-01-22 i Tumberg (P) [1] . Död 2013-04-15 i Kullings-Skövde (P) [15] .
FMF Karl Johan Alfred Johansson.
Född 1886-06-18 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [16] [5] [11] . Död 1961-02-06 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
FMFF Johan Andreasson.
Född 1850-10-19 i Kullings-Skövde (P) [17] . Död 1936-12-14 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
FMFM Inga Stina Larsdotter.
Född 1854-07-08 i Tumberg (P) [18] . Död 1940-05-21 i Nordg, Lund, Tumberg (P) [5] .
FMM Ester Maria Johansdotter.
Född 1890-10-24 i Eggvena (P) [11] . Död 1936-07-04 i Tumberg (P) [5] .
FMMF Johan August Andersson.
Född 1861-10-01 i Eggvena (P) [19] . Död 1941-07-29 i Skräddareg, Eggvena (P) [5] . Hemmansägare omkring 1890 i Skräddareg, Eggvena (P) [20] .
FMMM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1861-10-21 i Remmene (P) [21] . Död 1945-06-30 i Skräddareg, Eggvena (P) [5] .
M Marie Benjaminsson.
Född 1972-03-02 i Malryd, Tämta (P) [22] .
MF Rolf Christer Benjaminsson.
Född 1947-04-16 i Tämta (P) [22] .
MFF Helmer Natanael Benjaminsson.
Född 1912-06-23 i Gingri (P) [23] [22] . Död 1988-11-05 i Borgstena (P) [5] .
MFFF Fritz Vidolf Benjaminsson.
Född 1885-12-09 i Malryd, Tämta (P) [24] [23] . Död 1941-09-08 i Malryd, Tämta (P) [5] . Statare
MFFM Augusta Josefina Johansson.
Född 1893-08-21 i Fagrede, Vesene (P) [23] . Död 1982-12-09 i Malryd, Tämta (P) [5] .
MFM Lilly Ingrid Olivia Stensson.
Född 1918-04-10 i Farstorp, Tämta (P) [25] [22] . Död 2007 [15] .
MFMF Albert Leander Stensson.
Född 1875-08-25 [25] [22] . Död 1932-03-05 [5] . Hemmansägare i Farstorp, Tämta (P) [25] [22] .
MFMM Hedvig Natalia Efraimsdotter.
Född 1878-07-12 i Tämta (P) [25] [22] . Död 1948-11-13 i Farstorp, Tämta (P) [5] .
MM Sonja Margareta Björkqvist.
Född 1943-06-23 i Borås Gustav Adolf (P) [22] .
MMF Adolf Sigfrid Björkqvist.
Född 1904-12-21 i Östergården, Hjortryd, Toarp (P) [26] [22] [5] . Död 1986-10-14 i Farstorp, Tämta (P) [5] .
MMFF Johan Sigfrid Björkqvist.
Född 1881-10-27 i Svensgärde, Brämhult (P) [26] . Död 1955-11-03 i Stommen, Tämta (P) [5] . Hemmansägare omkring 1905 i Östergården, Hjortryd, Toarp (P) [26] .
MMFM Ada Johansdotter.
Född 1879-08-03 i Roasjö (P) [27] [26] . Död 1958-08-23 i Farstorp, Tämta (P) [5] . Piga hos Be Aug Hedlund omkring 1900 i Lillegården, Brämhult (P) [7] .
MMM Edit Linnéa Johansson.
Född 1907-12-15 i Hjälmeryd, Kvinnestad (P) [28] [22] [5] . Död 1986-01-03 i Farstorp, Tämta (P) [5] .
MMMF Johan Levin Johansson.
Född 1879-10-24 i Mellomg, Galstad, Asklanda (P) [28] . Död 1931-06-20 i Hjälmeryd, Kvinnestad (P) [5] . Hemmansägare omkring 1905 i Hjälmeryd, Kvinnestad (P) [28] .
MMMM Tekla Serafia Andersdotter.
Född 1877-03-02 i Farstorp, Tämta (P) [29] [28] [5] . Död 1959-04-10 i Farstorp, Tämta (P) [5] .

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. I familjens källor
  3. GID 1048.27.21200, Torpa, AI:15, HFL, 1880-92, 54/0, B 49/361
  4. GID 739.41.53600, Örby, AI:19, HFL, 1882, 466/0, B 215/275
  5. Sveriges Dödbok
  6. GID 100015.68.38100, _scb Älvsborgs, :225, F, 1866, 0/0, B 381/609
  7. Sveriges Befolkning 1900
  8. GID 100015.4.62700, _scb Älvsborgs, :123, F, 1863-63, 0/0, B 314/369
  9. Södra Björke (P) C:4 (1882-1894) Bild 33 (AID: v44495.b33, NAD: SE/GLA/13530)
  10. GID 1930.12.88300, Kvinnestad, C:4, FVD, 1843-73, 0/0, B 19/148
  11. Sveriges Befolkning 1890
  12. GID 581.10.42100, Horla, AI:6, HFL, 1854-64, 74/0, B 46/77
  13. Nårunga (P) AI:8 (1867-1873) bild 221 / sid 213 (AID: v44244.b221.s213, NAD: SE/GLA/13412)
  14. Ljur (P) AI:2 (1873-1881) bild 19 / sid 14 (AID: v44124.b19.s14, NAD: SE/GLA/13335)
  15. Familjekälla (Family Source)
  16. GID 100015.126.34000, _scb Älvsborgs, :869, F, 1886, 0/0, B 101/444
  17. GID 755.1.67200, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/221, B 118/165, Kullings-Skövde (P)
  18. GID 755.1.69900, AI:6, HFL, 1848-1861, 0/275, B 145/16, Kullings-Skövde (P)
  19. GID 605.2.49300, Eggvena, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124
  20. AD Herrljunga (P) C:7, B 203, NAD: SE/GLA/13206
  21. GID 1029.14.84300, Remmene, C:6, Födde, 1850-71, 0/205, B 108/222
  22. Sveriges Befolkning 1980
  23. GID 1901.19.2800, Gingri, SCB, F, 1898-1920, 0/0, B 28/38
  24. GID 100015.123.14700, _scb Älvsborgs, :838, F, 1885, 0/0, B 147/312
  25. GID 707.17.2400, Tämta, SCB, F, 1898-1920, 0/0, B 24/26
  26. GID 1253.27.3800, Toarp, SCB, F, 1898-1920, 0/0, B 38/146
  27. GID 100015.108.30100, _scb Älvsborgs, :664, F, 1879, 0/0, B 253/565
  28. GID 1918.15.1100, Kvinnestad, SCB, F, 1898-1920, 0/0, B 11/25
  29. GID 100015.117.8900, _scb Älvsborgs, :597, F, 1877, 0/0, B 89/268

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.