Andersdotter, Anna Sofia
1864-

Född 1864-09-18 i Eggvena (P) [1] .
Född på Skräddargården Eggvena

Anna Sofia Andersdotter.
Född 1864-09-18 i Eggvena (P) [1] .
F Anders Andreasson.
Född 1822-07-27 i Eggvena (P) [2] . Död 1908-06-01 i Skräddareg, Eggvena (P) [3] . Bonde på Skräddareg:n omkring 1850 i Eggvena (P) [1] .
FF Andreas Jonsson.
Född 1783-07-13 i Eggvena (P) [4] . Död Skräddareg:n 1853-02-25 i Eggvena (P) [4] . Bonde på Skräddareg:n till 1845 i Eggvena (P) [5] .
FFF Jonas Bryngelsson.
Född 1751 i Herrljunga (P) [6] . Död 1817 i Eggvena (P) [7] . Bonde på Österg:n till 1817 i Eggvena (P) [7] .
 
 
FFM Maria Andersdotter.
Född Österg:n 1762-06-29 i Eggvena (P) [8] .
FFMF Anders Nilsson.
Född 1731 i Herrljunga (P) [6] . Död 1802 i Eggvena (P) [6] . Bonde på Österg:n i Eggvena (P) [6] .
FFMM Kristin Nilsdotter.
Född 1736 i Herrljunga (P) [6] . Död 1800 i Eggvena (P) [6] .
FM Elin Larsdotter.
Född Skräddareg:n 1792-06-10 i Eggvena (P) [9] . Död Skräddareg:n 1853-05-16 i Eggvena (P) [10] .
FMF Lars Funke.
Född 1734-09-12 i Laske-Vedum (R) [11] . Död Skräddareg:n 1799-07-07 i Eggvena (P) [12] . Åbo på Skräddareg:n till 1799 i Eggvena (P) [13] .
Åbo på Skräddareg:n till 1799 i Eggvena (P) [12] .
 
 
FMM Kerstin Larsdotter.
Född 1759-06-02 i Herrljunga (P) [14] .
 
 
M Anna Johansdotter.
Född Rensvist Västerg:n 1824-01-11 i Kullings-Skövde (P) [15] . Död Skräddareg:n 1884-06-13 i Eggvena (P) [16] .
MF Johannes Andersson.
Född Fröstorp 1795-03-20 i Kullings-Skövde (P) [17] . Död Rensvist 1853-01-26 i Kullings-Skövde (P) [17] . Bonde på Rensvist Västerg:n omkring 1830 i Kullings-Skövde (P) [18] .
MFF Anders Jakobsson.
Född 1762 [19] . Död Fröstorp 1809-11-04 i Kullings-Skövde (P) [20] . Torpare på Fröstorp i Kullings-Skövde (P) [19] .
 
 
MFM Annicka (Anna) Christoffersdotter.
Född Frötorp 1767-02-05 i Tumberg (P) [21] . Död Fröstorp 1804-03-15 i Kullings-Skövde (P) [22] .
MFMF Christoffer Olsson.
Född 1723 [23] . Torpare på Frötorp i Tumberg (P) [24] .
MFMM Britta Thorstensdotter.
Född 1724 [23] . Död Frötorp 1792-07-21 i Tumberg (P) [25] .
MM Anna Jonasdotter.
Född 1794-12-29 i Rödene (P) [26] . Död Rensvist Västerg:n 1863-06-30 i Kullings-Skövde (P) [27] .
MMF Jonas Andersson.
Född 1762-10.. i Bälinge (P) [28] . Bonde på Rödene Nordg:n i Rödene (P) [28] .
MMFF Anders Torstensson.
Född 1724 [29] . Soldat på Thoresg:n i Bälinge (P) [29] .
MMFM Anna Andersdotter.
Född 1726 [29] .
MMM Annicka Gunnarsdotter.
Född 1768-06-02 i Rödene (P) [30] . Död Rödene Nohlg:n 1814-04-26 i Rödene (P) [31] .
 
 

Källor

  1. GID 605.2.49300, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124, Eggvena (P)
  2. GID 605.1.37000, Eggvena, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106
  3. Sveriges Dödbok
  4. GID 1029.16.7400, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/233, B 74/202, Eggvena (P)
  5. GID 605.1.37000, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106, Eggvena (P)
  6. GID 605.3.120900, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/27, B 35/67, Eggvena (P)
  7. GID 605.3.123100, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/27, B 57/67, Eggvena (P)
  8. GID 1029.3.21400, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 21/171, Eggvena (P)
  9. GID 1029.3.29300, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 100/171, Eggvena (P)
  10. GID 1029.16.7500, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/235, B 75/202, Eggvena (P)
  11. GID 1544.7.54300, C:1, F, 1710-46, 240/0, B 129/187, Laske-Vedum (R)
  12. GID 1029.3.35900, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 166/171, Eggvena (P)
  13. GID 605.3.120800, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/25, B 34/67, Eggvena (P)
  14. GID 605.4.1200, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/0, B 12/24, Eggvena (P)
  15. GID 755.8.84200, C:2, VD, 1768-1851, 0/177, B 96/201, Kullings-Skövde (P)
  16. GID 100015.121.18800, _scb Älvsborgs, :809, VD, 1884, 0/0, B 188/493, Eggvena (P)
  17. AD Kullings-Skövde (P) C:3, B 203, NAD: SE/GLA/13929
  18. GID 755.1.59100, AI:6, HFL, 1848-61, 59/0, B 37/165, Kullings-Skövde (P)
  19. GID 755.4.22900, AI:3, HFL, 1793-1811, 0/91, B 53/145, Kullings-Skövde (P)
  20. GID 755.8.90900, C:2, VD, 1768-1851, 0/311, B 163/201, Kullings-Skövde (P)
  21. GID 1875.10.61000, Algutstorp, C:1, FVD, 1748-67, 1/179, B 94/235, Kullings-Skövde (p)
  22. GID 755.8.90600, C:2, VD, 1768-1851, 0/305, B 160/201, Kullings-Skövde (P)
  23. GID 755.3.9400, AI:2, HFL, 1782-92, 0/91, B 52/134, Kullings-Skövde (P)
  24. GID 755.3.9400, Kullings_skövde, AI:2, HFL, 1782-92, 0/91, B 52/134, Tumberg (P)
  25. GID 755.8.90000, Kullings-Skövde C:2, F,1768-1851, 0/293, B 154/201,Tumberg(P)
  26. GID 1002.9.18200, C:2, FVD, 1767-1815, 12/0, B 18/93, Rödene (P)
  27. GID 100015.51.56300,_scb Älvsborgs, :124, VD, 1863, 0/0, B 325/438, Kullings-Skövde (P)
  28. GID 1002.3.102700, AI:3, HFL, 1814-19, 7/0, B 14/47, Rödene (P)
  29. GID 664.4.21100, AI:2, HFL, 1767-72, 0/5, B 12/32, Bälinge (P)
  30. GID1002.9.171000, C:2, FD, 1767-1817, 1/0, B 7/93 ,Rödene (P)
  31. GID1002.9.21000, C:2, FD, 1767-1817, 41/0, B 46/93 ,Rödene (P)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.