Frid, Johan August
1859-1933

Född 1859-10-24 i Sörg, Fridene (R) [1] .
Flyttade 1885 från St Vilseberga, Rogslösa (E) till Klosterorlunda, Hov (E) [2] .
Flyttade 1886-11-05 från Klosterorlunda, Hov (E) till Kyleberg, Svanshals (E) [3] [4] .
Flyttade 1890-10-26 från Kyleberg, Svanshals (E) till Fröjered (R) [4] .
Flyttade mellan 1893 och 1900 från Fröjered (R) till Karlsro, Våmb (R) [5] .
Flyttade 1893-11-11 från L:a Håven, Fröjered (R) till Agnetorp (R) [6] .
Flyttade 1896-10-21 från Kvarnberget, Agnetorp (R) till Backa, Varnhem (R) [7] [8] .
Flyttade 1897-10-19 från Backa, Varnhem (R) till Forsby (R) [9] .
Flyttade 1898-10-20 från Forsby (R) till Våmb (R) [10] .
Flyttade 1899-10-19 från Karlsro, Våmb (R) till Götlunda (R) [11] .
Flyttade 1900-10-22 från Götlunda (R) till Våmb (R) [12] .
Flyttade 1905-10-20 från Karlsro, Våmb (R) till Falköping (R) [13] .
Flyttade 1906-11-21 från Falköping (R) till Ljungåsen, Kölaby (P) [14] .
Död 1933-12-19 i Ljungåsen, Kölaby (P) [15] [16] .
Statkarl i Kyleberg Ur Sveriges Befolkning 1890: Post 3317968 Frid, Johan August Statdräng f. 1859 i Fridene (Skaraborgs län, Västergötland) Gift man, far i familjen Lilla Håfven Fröjered (Skaraborgs län, Västergötland) Födelseort i källan: Fridened Frid, Johan August 1859 Far Andersson, Johanna 1859 Mor (Barn), Johan Alexis 1886 Barn (Barn), Karl Natanael Inendus 1887 Barn (Barn), August Gideon 1889 Barn Ur Sveriges Befolkning 1900: Post 2076285 Frid, Johan August Kalkarbetare f. 1859 i Fridene (Skaraborgs län, Västergötland) Gift man, far i familjen Brogård eller Carlsro Våmb (Skaraborgs län, Västergötland) Födelseort i källan: Fridene Skaraborgs län Frid, Johan August 1859 Far Andersson, Johanna 1859 Mor (Barn), Johan Alexis 1886 Barn (Barn), Karl Natanael Ireneus 1887 Barn (Barn), August Gideon 1889 Barn (Barn), Axel Hjalmar 1891 Barn (Barn), Oskar Simeon 1893 Barn Ur Sveriges Dödbok: 18591024 Frid, Johan August Ljungåsen under Kölaby Ågården Död 19/12 1933. Kyrkobokförd i Kölaby (Älvsborgs län, Västergötland). Född 24/10 1859 i Fridene (Skaraborgs län, Västergötland). Änkling (7/12 1906). -------------- Motsvarande kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2010: Redväg, Ulricehamns kn (Västra Götalands län, Västergötland) Födelseförsamling i källan: Fridene (Skaraborgs län) Källor: DB, FS

Johan August Frid.
Född 1859-10-24 i Sörg, Fridene (R) [1] . Död 1933-12-19 i Ljungåsen, Kölaby (P) [15] [16] . Statkarl från 1885 till 1886 i Klosterorlunda, Hov (E) [2] .
Statkarl från 1886-11-05 till 1890-10-26 i Kyleberg, Svanshals (E) [17] [4] .
F Anders Fri Andersson.
Född 1825-06-07 i Statera, Fridene (R) [18] . Backstugsittare
FF Andreas Jacobsson Flink.
Född 1797-12-23 i Ingemarstorp, Agnetorp (R) [19] . Trosskusk omkring 1820 i Statera, Fridene (R) [20] .
FFF Jacob Andersson.
Född Nygärdet 1767-11-26 i Agnetorp (R) [21] . Arrendator Ingemarstorp 1795 i Agnetorp (R) [22] .
FFFF Anders Andersson.
Född 1721 i Agnetorp (R) [23] . Död Nygärdet 1794-10-14 i Agnetorp (R) [23] .
FFFM Margareta Siggesdotter.
Född Ångarp 1725-07-29 i Agnetorp (R) [23] . Död Nygärdet 1793-08-01 i Agnetorp (R) [23] .
FFM Greta Jonsdotter.
Född 1778-02-06 i Agnetorp (R) [22] .
FFMF Jonas Abrahamsson.
Född 1741 i Baltak (R) [22] . Död 1805-03-20 i Ingemarstorp, Agnetorp (R) [24] .
FFMM Ingeborg Larsdotter.
Född 1731-06-22 i Agnetorp (R) [22] . Död 1801-04-12 i Agnetorp (R) [22] .
FM Brita Maja Gustavsdotter.
Född Dalasågen 1795-01-14 i Fridene (R) [25] .
FMF Gustav Landqvist.
Född 1766-01-16 i Odensåker (R) [26] . Död 1807-10.. [27] . Ryttare
Linje Dragon 1805 i Fridene (R) [28] .
FMFF Anders Jönsson.
Född [29] .
FMFM Britta Bengtsdotter.
Född [29] .
FMM Fredrica Jonsdotter.
Född 1768-08-18 i Acklinga (R) [30] [30] .
FMMF Jon Åkerlund.
FMMM Sophia Jormasdotter.
M Sara Lena Johansdotter.
Född Quarnegården 1823-07-26 i Varola (R) [31] .
MF Johan (Johannes) Eriksson.
Född Liden 1800-11-23 i Varola (R) [32] . Torpare
MFF Eric Wahlqvist.
Född 1766 [33] . Ryttare/Dragon
 
 
MFM Sara Andersdotter.
Född 1765 [33] .
 
 
MM Stina Olofsdotter.
Född 1792-02-02 i Skövde (R) [34] .
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1881-12-04 [4] .

Johanna Andersdotter.
Johan Alexis Frid.

Karl Natanael Inendus Frid.

August Gideon Frid.

Axel Hjalmar Frid.

Oskar Simeon Frid.

Källor

  1. Fröjered (R) C:4 (1855-1861) Bild 56 / sid 107 (AID: v26935.b56.s107, NAD: SE/GLA/13134)
  2. GID 305.25.4400, Hov, AI:13, HFL, 1881-85, 226/0, B 44/54
  3. GID 305.28.50300, Hov, BI:2, IU, 1866-94, 346/0, B 120/139
  4. GID 386.28.40300, Svanshals, AI:17, HFL, 1886-95, 122/0, B 118/331
  5. Sveriges Befolkning 1900
  6. Fröjered AI:11 (1884-1899) Bild 210 / sid 202 (AID: v26923.b210.s202, NAD: SE/GLA/13134)
  7. Agnetorp AIIa:1 (1895-1900) Bild 243 / sid 733 (AID: v154173.b243.s733, NAD: SE/GLA/13001)
  8. Varnhem B:6 (1895-1913) Bild 80 / sid 3 (AID: v246762.b80.s3, NAD: SE/GLA/13612)
  9. Varnhem AIIa:1 (1895-1922) Bild 200 / sid 11 (AID: v246286.b200.s11, NAD: SE/GLA/13612)
  10. Forsby AI:8 (1893-1899) Bild 31 / sid 21 (AID: v57767.b31.s21, NAD: SE/GLA/13119)
  11. Våmb AIIa:1 (1899-1917) Bild 61 (AID: v114314.b61, NAD: SE/GLA/13628)
  12. Götlunda AIIa:1 (1895-1909) Bild 910 / sid 82 (AID: v241884.b910.s82, NAD: SE/GLA/13192)
  13. Våmb AIIa:1 (1899-1917) Bild 69 (AID: v114314.b69, NAD: SE/GLA/13628)
  14. Falköpings stadsförsamling BI:1 (1900-1910) Bild 155 / sid 148 (AID: v82096.b155.s148, NAD: SE/GLA/13109)
  15. GID 100015.213.8600, _scb Älvsborgs, SCB, D, 1933, 0/0, B 86/257
  16. Sveriges Dödbok
  17. GID 100005.93.29900, _scb Östergötlands, :887, FVD, 1887, 0/0, B 299/653
  18. Fridene C:2 (1770-1861) Bild 43 / sid 79 (AID: v27641.b43.s79, NAD: SE/GLA/13125)
  19. GID 1487.13.6000, AI:2, HFL, 1796-1805, 27/0, B 33/69, Agnetorp (R)
  20. Fridene AI:3 (1814-1832) Bild 59 / sid 109 (AID: v27628.b59.s109, NAD: SE/GLA/13125)
  21. GID 1487.19.89700, C:1, F, 1689-50, 0/390, B 207/210, Agnetorp (R)
  22. GID 1487.13.6000, AI:2, HF 1796-1805 s 27, Agnetorp (R)
  23. Agnetorp (R) AI:1 (1774-1796) Bild 9 / sid 5 (AID: v26396.b9.s5, NAD: SE/GLA/13001)
  24. Agnetorp (R) AI:3 (1806-1815) Bild 35 / sid 59 (AID: v26398.b35.s59, NAD: SE/GLA/13001)
  25. GID 1509.21.34200 C:2 Föddebok 1770-1854 Fridene
  26. Odensåker C:2 (1722-1785) Bild 127 / sid 245 (AID: v31445.b127.s245, NAD: SE/GLA/13418)
  27. Fridene AI:2 (1802-1813) Bild 80 / sid 148 (AID: v27627.b80.s148, NAD: SE/GLA/13125)
  28. GID 1509.21.34600 C:2 Föddebok 1770-1854 Fridene
  29. GID 1051.30.56300 C:2 Födde 1722-1785, Odensåker
  30. Acklinga C:2 (1747-1805) Bild 119 / sid 229 (AID: v26374.b119.s229, NAD: SE/GLA/13000)
  31. GID 1601.7.40800 C:4 Födde, Död 1781-1823, Varola (R)
  32. GID 1601.7.35500 C:4 Födde, Död 1781-1823, Varola
  33. GID 1601.12.107500 AI:1 HF 1782-1810, Varola
  34. GID 1601.21.7100, AI:5, HFL, 1826-34, 19/0, B 18/67, Varola (R)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.