Frid, August Gideon
1889-

Född 1889-01-07 i Kyleberg, Svanshals (E) [1] .
Flyttade 1890-10-26 från Kyleberg, Svanshals (E) till Fröjered (R) [1] .
Flyttade 1893-11-11 från L:a Håven, Fröjered (R) till Agnetorp (R) [2] [2] .
Flyttade 1896-10-21 från Kvarnberget, Agnetorp (R) till Backa, Varnhem (R) [3] [4] .
Flyttade 1896-10-21 från Agnetorp (R) till Varnhem (R) [3] .
Flyttade 1897-10-19 från Varnhem (R) till Forsby (R) [5] .
Flyttade 1898-10-20 från Forsby (R) till Våmb (R) [6] .
Flyttade 1899-10-19 från Karlsro, Våmb (R) till Götlunda (R) [7] .
Flyttade 1900-10-22 från Götlunda (R) till Våmb (R) [8] .
Flyttade 1905-10-20 från Våmb (R) till Falköping (R) [9] .
Flyttade 1908-11-04 från Falköping (R) till Beateberg (R) [10] .
Flyttade 1910-01-14 från Beateberg (R) till Visby (I) [11] .
Flyttade 1912-03-15 från Visby (I) till Bogsta (D) [12] .
Flyttade 1913-10-24 från Bogsta (D) till Trosa-Vagnhärad (D) [13] .
Flyttade 1914-06-17 från Trosa-Vagnhärad (D) till Oxelgården, Stigtomta (D) [14] [15] .
Flyttade 1914-10-16 från Oxelgården, Stigtomta (D) till Husby-Oppunda (D) [16] [17] .
Flyttade 1915-10-22 från Husby-Oppunda (D) till Nyköpings Sankt Nicolai (D) [18] .
Ur Sveriges Befolkning 1890: Post 3317970 August Gideon f. 1889 i Svanshals (Östergötlands län, Östergötland) s. Pojke, barn i familjen Lilla Håfven Fröjered (Skaraborgs län, Västergötland) v Födelseort i källan: Svanshals Link l Frid, Johan August 1859 Far Andersson, Johanna 1859 Mor (Barn), Johan Alexis 1886 Barn (Barn), Karl Natanael Inendus 1887 Barn (Barn), August Gideon 1889 Barn Ur Sveriges Befolkning 1900: Post 2076286 August Gideon f. 1889 s. Pojke, barn i familjen Brogård eller Carlsro Våmb (Skaraborgs län, Västergötland) Födelseort i källan: Svanhult Frid, Johan August 1859 Far Andersson, Johanna 1859 Mor (Barn), Johan Alexis 1886 Barn (Barn), Karl Natanael Ireneus 1887 Barn (Barn), August Gideon 1889 Barn (Barn), Axel Hjalmar 1891 Barn (Barn), Oskar Simeon 1893 Barn

August Gideon Frid.
Född 1889-01-07 i Kyleberg, Svanshals (E) [1] .
F Johan August Frid.
Född 1859-10-24 i Sörg, Fridene (R) [19] . Död 1933-12-19 i Ljungåsen, Kölaby (P) [20] [21] . Statkarl från 1885 till 1886 i Klosterorlunda, Hov (E) [22] .
Statkarl från 1886-11-05 till 1890-10-26 i Kyleberg, Svanshals (E) [23] [1] .
FF Anders Fri Andersson.
Född 1825-06-07 i Statera, Fridene (R) [24] . Backstugsittare
FFF Andreas Jacobsson Flink.
Född 1797-12-23 i Ingemarstorp, Agnetorp (R) [25] . Trosskusk omkring 1820 i Statera, Fridene (R) [26] .
FFFF Jacob Andersson.
Född Nygärdet 1767-11-26 i Agnetorp (R) [27] . Arrendator Ingemarstorp 1795 i Agnetorp (R) [28] .
FFFM Greta Jonsdotter.
Född 1778-02-06 i Agnetorp (R) [28] .
FFM Brita Maja Gustavsdotter.
Född Dalasågen 1795-01-14 i Fridene (R) [29] .
FFMF Gustav Landqvist.
Född 1766-01-16 i Odensåker (R) [30] . Död 1807-10.. [31] . Ryttare
Linje Dragon 1805 i Fridene (R) [32] .
FFMM Fredrica Jonsdotter.
Född 1768-08-18 i Acklinga (R) [33] [33] .
FM Sara Lena Johansdotter.
Född Quarnegården 1823-07-26 i Varola (R) [34] .
FMF Johan (Johannes) Eriksson.
Född Liden 1800-11-23 i Varola (R) [35] . Torpare
FMFF Eric Wahlqvist.
Född 1766 [36] . Ryttare/Dragon
FMFM Sara Andersdotter.
Född 1765 [36] .
FMM Stina Olofsdotter.
Född 1792-02-02 i Skövde (R) [37] .
 
 
M Johanna Andersdotter.
Född Larsbo 1859-06-27 i Spakås, Norra Fågelås (R) [38] . Död 1920-12-21 [39] .
MF Anders Johansson.
Född 1813-06-09 i Korsberga (R) [40] [41] . Död 1889-07-02 i Norra Fågelås (R) [42] [43] . Torpare Larsbo till 1862 i Norra Fågelås (R) [41] .
MFF Johannes Andersson.
Född 1777-06-19 i Korsberga (R) [40] .
 
 
MFM Maria Olofsdotter.
Född 1775-05-17 i Korsberga (R) [40] .
MFMF Olof Andersson.
Född 1740-04-12 i Korsberga (R) [40] .
MFMM Ingrid Jonasdotter.
Född 1734 i Norra Fågelås (R) [40] . Död 1803-11-12 i Korsberga (R) [40] .
MM Cajsa Carlsdotter.
Född 1821-05-05 i Krumpekullstorp, Norra Fågelås (R) [44] . Död 1893-05-29 i Norra Fågelås (R) [45] [43] .
MMF Carl Carlsson.
Född 1784-05-10 i Krumpekullstorp, Norra Fågelås (R) [46] . Torpare
MMFF Carl Carlsson.
Född 1746-02-06 i Hjo landsförs (R) [47] .
MMFM Stina Larsdotter.
Född 1756-05-07 i Björstorp, Norra Fågelås (R) [47] .
MMM Maria Svensdotter.
Född 1780-05-24 i Krubbarp, Skärstad (F) [48] [49] .
MMMF Per Svensson.
Född [48] [49] .
MMMM Britta Nilsdotter.
Född 1751-07-27 i Krubbarp, Skärstad (F) [50] [51] [49] [48] .

Relationer och barn


.
Erik Oskar Vilhelm Frid.

Källor

  1. GID 386.28.40300, Svanshals, AI:17, HFL, 1886-95, 122/0, B 118/331
  2. Fröjered AI:11 (1884-1899) Bild 210 / sid 202 (AID: v26923.b210.s202, NAD: SE/GLA/13134)
  3. Agnetorp AIIa:1 (1895-1900) Bild 243 / sid 733 (AID: v154173.b243.s733, NAD: SE/GLA/13001)
  4. Varnhem B:6 (1895-1913) Bild 80 / sid 3 (AID: v246762.b80.s3, NAD: SE/GLA/13612)
  5. Varnhem AIIa:1 (1895-1922) Bild 200 / sid 11 (AID: v246286.b200.s11, NAD: SE/GLA/13612)
  6. Forsby AI:8 (1893-1899) Bild 31 / sid 21 (AID: v57767.b31.s21, NAD: SE/GLA/13119)
  7. Våmb AIIa:1 (1899-1917) Bild 61 (AID: v114314.b61, NAD: SE/GLA/13628)
  8. Götlunda AIIa:1 (1895-1909) Bild 910 / sid 82 (AID: v241884.b910.s82, NAD: SE/GLA/13192)
  9. Våmb AIIa:1 (1899-1917) Bild 69 (AID: v114314.b69, NAD: SE/GLA/13628)
  10. Falköpings stadsförsamling AIIa:3 (1905-1910) Bild 1920 / sid 180 (AID: v82090a.b1920.s180, NAD: SE/GLA/13109)
  11. Beateberg AIIa:1 (1901-1911) Bild 231 / Sida 221 (AID: v81842.b231.s221, NAD: SE/GLA/13019)
  12. Visby stadsförsamling AIIa:18 (1907-1923) Bild 1310 / sid 444 (AID: v232684.b1310.s444, NAD: SE/ViLA/23085)
  13. Bogsta (D) AIIa:2 (1910-1920) bild 1440 / sid 134 (AID: v162965.b1440.s134, NAD: SE/ULA/10132)
  14. Trosa landsförsamling (D) AII:2 (1908-1915) bild 240 / sid 12 (AID: v165180.b240.s12, NAD: SE/ULA/11576)
  15. Stigtomta (D) B:5 (1908-1919) Bild 580 / sid 102 (AID: v164892.b580.s102, NAD: SE/ULA/11450)
  16. Stigtomta (D) AIIa:4 (1911-1915) Bild 700 / sid 58 (AID: v164882.b700.s58, NAD: SE/ULA/11450)
  17. Stigtomta (D) B:5 (1908-1919) Bild 590 / sid 104 (AID: v164892.b590.s104, NAD: SE/ULA/11450)
  18. Husby-Oppunda AIIa:2 (1910-1919) Bild 1590 / sid 145a (AID: v163753.b1590.s145a, NAD: SE/ULA/10418)
  19. Fröjered (R) C:4 (1855-1861) Bild 56 / sid 107 (AID: v26935.b56.s107, NAD: SE/GLA/13134)
  20. GID 100015.213.8600, _scb Älvsborgs, SCB, D, 1933, 0/0, B 86/257
  21. Sveriges Dödbok
  22. GID 305.25.4400, Hov, AI:13, HFL, 1881-85, 226/0, B 44/54
  23. GID 100005.93.29900, _scb Östergötlands, :887, FVD, 1887, 0/0, B 299/653
  24. Fridene C:2 (1770-1861) Bild 43 / sid 79 (AID: v27641.b43.s79, NAD: SE/GLA/13125)
  25. GID 1487.13.6000, AI:2, HFL, 1796-1805, 27/0, B 33/69, Agnetorp (R)
  26. Fridene AI:3 (1814-1832) Bild 59 / sid 109 (AID: v27628.b59.s109, NAD: SE/GLA/13125)
  27. GID 1487.19.89700, C:1, F, 1689-50, 0/390, B 207/210, Agnetorp (R)
  28. GID 1487.13.6000, AI:2, HF 1796-1805 s 27, Agnetorp (R)
  29. GID 1509.21.34200 C:2 Föddebok 1770-1854 Fridene
  30. Odensåker C:2 (1722-1785) Bild 127 / sid 245 (AID: v31445.b127.s245, NAD: SE/GLA/13418)
  31. Fridene AI:2 (1802-1813) Bild 80 / sid 148 (AID: v27627.b80.s148, NAD: SE/GLA/13125)
  32. GID 1509.21.34600 C:2 Föddebok 1770-1854 Fridene
  33. Acklinga C:2 (1747-1805) Bild 119 / sid 229 (AID: v26374.b119.s229, NAD: SE/GLA/13000)
  34. GID 1601.7.40800 C:4 Födde, Död 1781-1823, Varola (R)
  35. GID 1601.7.35500 C:4 Födde, Död 1781-1823, Varola
  36. GID 1601.12.107500 AI:1 HF 1782-1810, Varola
  37. GID 1601.21.7100, AI:5, HFL, 1826-34, 19/0, B 18/67, Varola (R)
  38. Norra Fågelås (R) C:3 (1811-1860) Bild 120 / sid 233 (AID: v55988.b120.s233, NAD: SE/GLA/13393)
  39. Kölaby AIIa:2 (1921-1937) Bild 600 / sid 48 (AID: v243169.b600.s48, NAD: SE/GLA/13310)
  40. Korsberga (R) AI:2 (1802-1813) Bild 68 / sid 124 (AID: v27686.b68.s124, NAD: SE/GLA/13288)
  41. Norra Fågelås (R) AI:7 (1858-1864) Bild 18 / sid 10 (AID: v55976.b18.s10, NAD: SE/GLA/13393)
  42. Norra Fågelås (R) F:1 (1860-1891) Bild 131 (AID: v56000.b131, NAD: SE/GLA/13393)
  43. Norra Fågelås (R) AI:10 (1885-1895) Bild 53 / sid 39 (AID: v55980.b53.s39, NAD: SE/GLA/13393)
  44. Norra Fågelås (R) C:3 (1811-1860) Bild 28 / sid 49 (AID: v55988.b28.s49, NAD: SE/GLA/13393)
  45. Norra Fågelås (R) F:2 (1892-1900) Bild 8 (AID: v56001.b8, NAD: SE/GLA/13393)
  46. Norra Fågelås (R) C:2 (1748-1810) Bild 72 / sid 137 (AID: v55987a.b72.s137, NAD: SE/GLA/13393)
  47. Norra Fågelås (R) AI:2 (1811-1824) Bild 510 / sid 85 (AID: v55965a.b510.s85, NAD: SE/GLA/13393)
  48. Skärstad (F) C:3 1777-1816 Bild 47 / Sida 81 (AID: v36132.b47.s81, NAD: SE/VALA/00339)
  49. Skärstad (F) AI:2 -1788 Bild 38 / Sida 51 (AID: v21844.b38.s51, NAD: SE/VALA/00339)
  50. Skärstad (F) C:2 1734-1776 Bild 104 / Sida 199 (AID: v36131.b104.s199, NAD: SE/VALA/00339)
  51. Skärstad (F) AI:2 -1788 Bild 183 / Sida 327 (AID: v21844.b183.s327, NAD: SE/VALA/00339)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.