Johansdotter, Ester Maria
1890-1936

Född 1890-10-24 i Eggvena (P) [1] .
Död 1936-07-04 i Tumberg (P) [2] .
Ur Sveriges Befolkning 1890: Post 3015946 Ester Maria f. 1890 i Eggvena (Älvsborgs län, Västergötland) d. Flicka, barn i familjen Skräddareg. Eggvena (Älvsborgs län, Västergötland) v Födelseort i källan: Eggvena annex

Ester Maria Johansdotter.
Född 1890-10-24 i Eggvena (P) [1] . Död 1936-07-04 i Tumberg (P) [2] .
F Johan August Andersson.
Född 1861-10-01 i Eggvena (P) [3] . Död 1941-07-29 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] . Hemmansägare omkring 1890 i Skräddareg, Eggvena (P) [4] .
FF Anders Andreasson.
Född 1822-07-27 i Eggvena (P) [5] . Död 1908-06-01 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] . Bonde på Skräddareg:n omkring 1850 i Eggvena (P) [6] .
FFF Andreas Jonsson.
Född 1783-07-13 i Eggvena (P) [7] . Död Skräddareg:n 1853-02-25 i Eggvena (P) [7] . Bonde på Skräddareg:n till 1845 i Eggvena (P) [8] .
FFFF Jonas Bryngelsson.
Född 1751 i Herrljunga (P) [9] . Död 1817 i Eggvena (P) [10] . Bonde på Österg:n till 1817 i Eggvena (P) [10] .
FFFM Maria Andersdotter.
Född Österg:n 1762-06-29 i Eggvena (P) [11] .
FFM Elin Larsdotter.
Född Skräddareg:n 1792-06-10 i Eggvena (P) [12] . Död Skräddareg:n 1853-05-16 i Eggvena (P) [13] .
FFMF Lars Funke.
Född 1734-09-12 i Laske-Vedum (R) [14] . Död Skräddareg:n 1799-07-07 i Eggvena (P) [15] . Åbo på Skräddareg:n till 1799 i Eggvena (P) [16] .
Åbo på Skräddareg:n till 1799 i Eggvena (P) [15] .
FFMM Kerstin Larsdotter.
Född 1759-06-02 i Herrljunga (P) [17] .
FM Anna Johansdotter.
Född Rensvist Västerg:n 1824-01-11 i Kullings-Skövde (P) [18] . Död Skräddareg:n 1884-06-13 i Eggvena (P) [19] .
FMF Johannes Andersson.
Född Fröstorp 1795-03-20 i Kullings-Skövde (P) [20] . Död Rensvist 1853-01-26 i Kullings-Skövde (P) [20] . Bonde på Rensvist Västerg:n omkring 1830 i Kullings-Skövde (P) [21] .
FMFF Anders Jakobsson.
Född 1762 [22] . Död Fröstorp 1809-11-04 i Kullings-Skövde (P) [23] . Torpare på Fröstorp i Kullings-Skövde (P) [22] .
FMFM Annicka (Anna) Christoffersdotter.
Född Frötorp 1767-02-05 i Tumberg (P) [24] . Död Fröstorp 1804-03-15 i Kullings-Skövde (P) [25] .
FMM Anna Jonasdotter.
Född 1794-12-29 i Rödene (P) [26] . Död Rensvist Västerg:n 1863-06-30 i Kullings-Skövde (P) [27] .
FMMF Jonas Andersson.
Född 1762-10.. i Bälinge (P) [28] . Bonde på Rödene Nordg:n i Rödene (P) [28] .
FMMM Annicka Gunnarsdotter.
Född 1768-06-02 i Rödene (P) [29] . Död Rödene Nohlg:n 1814-04-26 i Rödene (P) [30] .
M Anna Maja Nilsdotter.
Född 1861-10-21 i Remmene (P) [31] . Död 1945-06-30 i Skräddareg, Eggvena (P) [2] .
MF Nils Eriksson.
Född Slätteryd 1814-09-10 i Remmene (P) [32] . Död Korsbol 1883-03-31 i Tarsled (P) [33] .
MFF Erik Månsson.
Född 1780-10-02 i Jällby (P) [34] . Död 1837-04-26 i Remmene (P) [35] . Torpare på Slätteryd i Remmene (P) [36] .
MFFF Måns Nilsson.
Född 1731-08-15 i Jällby (P) [37] . Död 1791-12-20 i Jällby (P) [38] . Nämndeman
MFFM Elin Jonasdotter.
Född Erikstorp 1739-11-18 i Jällby (P) [39] . Död Kärrtorp 1811-03-31 i Jällby (P) [40] .
MFM Annicka Bengtsdotter.
Född Bråttensby Lilleg:n 1781-03-02 i Bråttensby (P) [41] . Död Slätteryd 1843-09-04 i Remmene (P) [42] .
MFMF Bengt Larsson.
Född 1739 i Bråttensby (P) [43] . Död Bråttensby Lilleg:n 1796-01-10 i Bråttensby (P) [44] . Brukare på Bråttensby Lilleg:n omkring 1790 i Bråttensby (P) [43] .
MFMM Elin Danielsdotter.
Född 1746 [45] . Död Bråttensby Lilleg:n 1820-05-13 i Bråttensby (P) [46] .
MM Johanna Pettersdotter.
Född Lilla Furukulla 1834-09-02 i Tarsled (P) [47] . Död Bosg:n 1891-07-17 i Tarsled (P) [48] .
MMF Petter Hansson.
Född 1802-08-20 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [49] . Död 1877-05-27 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [50] . Bonde omkring 1835 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [51] .
MMFF Hans Andersson.
Född 1761-04-17 i Grästorp, Herrljunga (P) [52] . Död 1808-12-19 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [53] .
MMFM Maja Svensdotter.
Född 1763-09-25 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [54] . Död 1836-04-16 i L:a Fårekulla, Remmene (P) [55] [56] .
MMM Elin Larsdotter.
Född Övre Åsen 1804-05-11 i Remmene (P) [57] . Död 1883-05-25 i Remmene (P) [58] .
MMMF Lars Bergström.
Född Vreta Mellang:n 1767-03-10 i Herrljunga (P) [59] . Död Åsen 1843-10-19 i Remmene (P) [60] . Torpare på Övre Åsen 1810 i Remmene (P) [61] .
MMMM Kerstin Andersdotter.
Född 1769-03-31 i Stommen, Fölene (P) [62] . Död Åsen 1838-12-19 i Remmene (P) [63] .

Relationer och barn

Gift.

Karl Johan Alfred Johansson.
Anna Birgit Margareta Johansson.

Inga Gunborg Maria Johansson.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1890
  2. Sveriges Dödbok
  3. GID 605.2.49300, Eggvena, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124
  4. AD Herrljunga (P) C:7, B 203, NAD: SE/GLA/13206
  5. GID 605.1.37000, Eggvena, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106
  6. GID 605.2.49300, AI:5, HFL, 1858-72, 76/0, B 85/124, Eggvena (P)
  7. GID 1029.16.7400, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/233, B 74/202, Eggvena (P)
  8. GID 605.1.37000, AI:4, HFL, 1847-58, 60/0, B 68/106, Eggvena (P)
  9. GID 605.3.120900, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/27, B 35/67, Eggvena (P)
  10. GID 605.3.123100, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/27, B 57/67, Eggvena (P)
  11. GID 1029.3.21400, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 21/171, Eggvena (P)
  12. GID 1029.3.29300, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 100/171, Eggvena (P)
  13. GID 1029.16.7500, Herrljunga, E:2, VD, 1850-71, 0/235, B 75/202, Eggvena (P)
  14. GID 1544.7.54300, C:1, F, 1710-46, 240/0, B 129/187, Laske-Vedum (R)
  15. GID 1029.3.35900, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 166/171, Eggvena (P)
  16. GID 605.3.120800, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/25, B 34/67, Eggvena (P)
  17. GID 605.4.1200, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/0, B 12/24, Eggvena (P)
  18. GID 755.8.84200, C:2, VD, 1768-1851, 0/177, B 96/201, Kullings-Skövde (P)
  19. GID 100015.121.18800, _scb Älvsborgs, :809, VD, 1884, 0/0, B 188/493, Eggvena (P)
  20. AD Kullings-Skövde (P) C:3, B 203, NAD: SE/GLA/13929
  21. GID 755.1.59100, AI:6, HFL, 1848-61, 59/0, B 37/165, Kullings-Skövde (P)
  22. GID 755.4.22900, AI:3, HFL, 1793-1811, 0/91, B 53/145, Kullings-Skövde (P)
  23. GID 755.8.90900, C:2, VD, 1768-1851, 0/311, B 163/201, Kullings-Skövde (P)
  24. GID 1875.10.61000, Algutstorp, C:1, FVD, 1748-67, 1/179, B 94/235, Kullings-Skövde (p)
  25. GID 755.8.90600, C:2, VD, 1768-1851, 0/305, B 160/201, Kullings-Skövde (P)
  26. GID 1002.9.18200, C:2, FVD, 1767-1815, 12/0, B 18/93, Rödene (P)
  27. GID 100015.51.56300,_scb Älvsborgs, :124, VD, 1863, 0/0, B 325/438, Kullings-Skövde (P)
  28. GID 1002.3.102700, AI:3, HFL, 1814-19, 7/0, B 14/47, Rödene (P)
  29. GID1002.9.171000, C:2, FD, 1767-1817, 1/0, B 7/93 ,Rödene (P)
  30. GID1002.9.21000, C:2, FD, 1767-1817, 41/0, B 46/93 ,Rödene (P)
  31. GID 1029.14.84300, Remmene, C:6, Födde, 1850-71, 0/205, B 108/222
  32. GID 1029.4.42800, Herrljunga, C:3, FVD, 1803-30, 154/0, B 64/115, Remmene (P)
  33. GID 100015.99.30500, _scb Älvsborgs, :779, VD, 1883, 0/0, B 305/605, Tarsled (P)
  34. GID 628.3.83700, C:1, F, 1719-1853, 63/0, B 38/119, Jällby (P)
  35. GID 1029.5.56200, Herrljunga, C:4, FD, 1831-50, 0/153, B 83/108, Remmene (P)
  36. GID 1932.1.70600, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/91, B 68/81, Remmene (P)
  37. GID 628.3.81600, C:1, F, 1719-1853, 21/0, B 17/119, Jällby (P)
  38. GID 628.3.86900, C:1, F, 1719-1853, 127/0, B 70/119, Jällby (P)
  39. GID 628.3.81900, C:1, F, 1719-1853, 27/0, B 20/119, Jällby (P)
  40. GID 628.3.87400, C:1, F, 1719-1853, 137/0, B 75/119, Jällby (P)
  41. GID 663.9.91500, C:1, FD, 1768-1850, 0/21, B 17/75, Bråttensby (P)
  42. GID 1932.3.78800, AI:3, HFL, 1841/47, 91/0, B 53/70, Remmene (P)
  43. GID 663.5.76200, AI:2, HFL, 1793-1811, 0/19, B 27/ 51, Bråttensby (P)
  44. GID 663.9.96400, C:1, FD, 1768-1850, 0/117, B 66/75, Bråttensby (P)
  45. GID 663.5.76200, Bråttensby, AI:2, HFL, 1793-1811, 0/19, B 27/ 51
  46. GID 663.9.96800, Bråttensby, C:1, FD, 1768-1850, 0/125, B 70/75
  47. GID 1029.5.51000, Herrljunga, C:4, F, 1831-49, 0/49, B 31/108, Remmene (P)
  48. GID 100015.48.12100, _scb Älvsborgs, :1020, VD, 1891, 0/0, B 121/409, Tarsled (P)
  49. GID 1029.3.31700, Remmene, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 124/171
  50. GID 100015.118.58300, _scb Älvsborgs, :598, VD, 1877, 0/0, B 315/418
  51. GID 1029.5.51000, Remmene, C:4, F, 1831-49, 0/49, B 31/108
  52. GID 1029.3.20900, Herrljunga, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 16/171
  53. GID 1932.1.69300, Remmene, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/65, B 55/81
  54. GID 1029.3.21500, Remmene, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 22/171
  55. GID 1932.2.72900, Remmene, AI:2, HFL, 1833-41, 0/7, B 10/16
  56. GID 1029.5.56100, Remmene, C:4, D, 1831-50, 0/151, B 82/108
  57. GID 1029.4.37600, Herrljunga, C:3, FD, 1803-30, 13/0, B 12/115, Remmene (P)
  58. GID 100015.99.30600, _scb Älvsborgs, :779, VD, 1883, 0/0, B 306/605, Remmene (P)
  59. GID 1029.3.22500, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 32/171, Herrljunga (P)
  60. GID 1029.5.56300, Herrljunga, C:4, D, 1831-50, 0/155, B 84/108, Remmene (P)
  61. GID 1932.1.69700, AI:1, HFL, 1790-1825, 0/73, B 59/81, Remmene (P)
  62. GID 1029.3.23200, Fölene, C:2, FD, 1758-1802, 0/0, B 39/171
  63. GID 1029.5.56200, Herrljunga, C:4, D, 1831-50, 0/153, B 83/108, Remmene (P)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.