Persson, Gerd Elisabeth
1949-

Född 1949-11-22 i Guldheden, Göteborgs Annedal (O) [1] .
Flyttade 1956 från Göteborgs Annedal (O) till Algutstorp (P) [2] .
Flyttade Studier 1965 från Algutstorp (P) till Nederkalix (BD) [2] .
Flyttade Studier 1967 från Nederkalix (BD) till Ljung (O) [2] .
Flyttade 1970 från Ljung (O) till Maria Magdalena (AB) [2] .
Flyttade 1973 från Maria Magdalena (AB) till Skarpnäck (AB) [2] .
Flyttade 1974 från Skarpnäck (AB) till Nacka (AB).
Flyttade 1975 från Nacka (AB) till Gnesta (D) [2] .
Flyttade från Gnesta (D) till Brännkyrka kbfd (AB).
Flyttade från Brännkyrka kbfd (AB) till Enskede (AB).
Ur Sveriges Befolkning 1970: 1949-11-22 Persson, Gerd Elisabeth Tångav 17 440 20 Vårgårda Kyrkobokförd i Algutstorp (Vårgårda kn, Älvsborgs län, Västergötland), distrikt 04, fastighet 54448. Mantalsskriven på samma ort. Född 22/11 1949 i Annedal (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Älvsborgs län 1971 Ur Sveriges Befolkning 1980: 1949-11-22 Persson, Gerd Elisabeth Torgg 11 154 00 GNESTA Mantalsskriven i Frustuna-Kattnäs (Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland), fastigheten Chauffören 6. Född 22/11 1949 i Annedal (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). -------------- Källa: Mtl Södermanlands län 1981

Gerd Elisabeth Persson.
Född 1949-11-22 i Guldheden, Göteborgs Annedal (O) [1] .
F Gunnar Henrik Persson.
Född 1923-05-29 i Gamlestads kbfd (O) [3] . Död 2018-05-29 i Algutstorp (P) [4] .
FF Helge Persson.
Född 1892-06-18 i Lindfors, Nyed (S) [5] [6] . Död 1943-07-16 i Gamlestads kbfd (O) [7] .
FFF Jan-Henrik Persson.
Född 1861-09-01 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [8] [9] [10] . Död 1941-04-07 i Sävedalen (O) [7] . Järnvägstjänsteman
Stationskarl på Hörkens Station från 1885 i Hörken (T) [11] [10] .
Stationskarl 1897-04-05 i Göteborgs Kristine (O) [12] .
Stationskarl från 1899-03-20 i Gamlestads kbfd (O) [13] [14] .
FFFF Pehr Larsson.
Född 1821-09-18 i Näset, Rämmen (S) [15] . Död Försörjningshemmet 1914-12-28 i Filipstad (S) [16] . Dräng till 1849 i Näset, Rämmen (S) [17] .
Arbetskarl från 1849 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [18] [9] .
FFFM Lena Matilda Nilsdotter.
Född 1820-02-25 i Tallåsen, Rämmen (S) [19] [20] . Död 1864-01-28 i Fogdhyttan, Färnebo (S) [9] [9] [21] . Piga från 1836 till 1838 i Bygget, Liljendal, Rämmen (S) [22] [23] .
Piga från 1841 till 1843 i Rämsnäs, Rämmen (S) [24] .
Piga från 1841 till 1844 i Nedre Bruket, Liljendal, Rämmen (S) [25] .
FFM Selma Svensson.
Född Boden 1866-02-15 i Boden, Främmestad (R) [26] . Död 1948-01-12 i Gamlestads kbfd (O) [7] .
FFMF Nils Gustaf Bergström Hammarqvist.
Född 1838-08-07 i Kristinehamn (S) [27] . Död Marieberg 1888-11-17 i Björkvik (D) [28] [29] . Dräng från 1855 till 1861-10-20 i Hammar, Väse (S) [30] [31] [32] .
Studerade till Rättare på Degeberg från 1861 till 1863 i Rackeby (R) [33] .
Rättare från 1863 till 1868-10-23 i Gamlegården, Tun (R) [34] [26] .
Rättare på Saltkällan mellan 1868-10-23 och 1873-10-16 i Foss (O) [35] .
Befallningsman från 1873 till 1876 i Hofsta, Björkvik (D) [36] [37] .
Befallningman från 1876 till 1888 i Marieberg, Björkvik (D) [38] [39] .
FFMM Maria Nilsdotter.
Född Boden 1840-06-26 i Boden, Främmestad (R) [40] [41] . Död 1927-01-10 i Avesta (W) [7] . Barnmorska omkring 1875 i Hörkshyttan, Hörken (T) [42] .
FM Elisabeth Lydia Karlsson.
Född 1896-01-05 i Gamlestads kbfd (O) [43] . Död 1967-05-20 i Alingsås (P) [44] .
FMF Gustaf Karlsson.
Född 1856-07-18 i Bohult, Kinnared (N) [45] . Död Gbg hospital, Backa 1916-01-29 i Gamlestads kbfd (O) [46] . Målare från 1889-12-31 i Gamlestads kbfd (O) [47] .
FMFF Carl Larsson.
Född 1804-07-15 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [48] . Död Ö Bohult 1875-12-13 i Övre, Bohult, Kinnared (N) [49] . Ägare omkring 1850 i Fosterhult, Södra Hestra (F) [50] .
Åbo i Övre, Bohult, Kinnared (N) [51] .
FMFM Ingrid Beata Johanesdotter.
Född Angsås 1811-12-23 i Burseryd (F) [52] . Död mellan 1895 och 1900 [6] .
FMM Hilda Emilie Paepke.
Född 1857-02-25 i Westrerby, Tanums kyrkoområde (O) [53] . Död 1928-10-14 i Olskroken, Gamlestads kbfd (O) [54] .
FMMF Johan Jacob Daniel Paepke.
Född 1816-02-16 i Göteborgs Tyska (O) [55] [56] [57] . Död 1878-10-16 i Fredrikstad [58] [59] .
FMMM Gunhild Gunilla Andersdotter.
Född Christiania 1811-11-11 i Norge [60] . Död 2:a Roten nr 81/82 1893-05-20 i Domkyrkoförs I Gbg (O) [61] .
M Valborg Märta Johansson.
Född 1924-04-24 i Gamlestads kbfd (O) [62] [1] . Barnflicka Fam Petersson i Lunden 1941 i Göteborgs Sankt Pauli (O) [4] .
Kontorist Svalöfsbolaget, Ö Hamngatan 1942 i Göteborgs Kristine (O) [4] .
Kontorist Dahlbergs maskinaffär, Hvitfeltsplatsen 1943 i Domkyrkoförs I Gbg (O) [4] .
Telefonist Televerket 1944 i Domkyrkoförs I Gbg (O) [4] .
MF Paul Konrad Johansson.
Född 1891-11-12 i Österg, Horla (P) [63] [64] [1] . Död 1984-11-17 i Alingsås (P) [7] . Stationskarl från 1915-04-21 till 1918-08-10 i Göteborgs Haga (O) [65] .
Stationskarl från 1918-08-10 till 1924-04-09 i Angered (O) [66] .
Stationskarl från 1924-04-09 i Gamlestads kbfd (O) [67] .
Järnvägstjänsteman [4] .
MFF Swante Johansson.
Född 1850-08-24 i Västerg, Eklanda, Siene (P) [68] [69] . Död 1898-01-23 i Österg, Horla (P) [70] . Hemmansägare från 1879 i Österg, Horla (P) [68] .
Rallare, Jordbrukare [4] .
MFFF Johannes Bengtsson.
Född 1811-03-16 i Siene (P) [71] . Död 1890-08-26 i Siene (P) [4] .
MFFM Anna Maria Pettersdotter.
Född 1815-03-04 i Västerg, Eklanda, Siene (P) [71] . Död 1867-04-19 i Västerg, Eklanda, Siene (P) [69] .
MFM Anna-Christina Pettersdotter.
Född Jonstorp Sörg:n 1853-04-30 i Hol (P) [72] . Död 1938-03-06 i Österg, Horla (P) [7] .
MFMF Peter Jonsson.
Född Jonstorp Mellangården 1819-07-28 i Hol (P) [73] . Död 1864-06-16 i Sörg, Jonstorp, Hol (P) [74] . Hemmansägare i Sörg, Jonstorp, Hol (P) [75] .
MFMM Maja Svensdotter.
Född 1819-01-05 i Österg, Hjultorp, Kullings-Skövde (P) [76] . Död 1885-08-31 i Sörg, Jonstorp, Hol (P) [77] . Hemmansägare från 1864-06-16 till 1876-10-06 i Sörg, Jonstorp, Hol (P) [74] .
MM Karin Erkers Eriksson.
Född nr 14 1894-12-13 i Yttermo, Leksand (W) [78] [1] . Död 1981-10-07 i Alingsås (P) [7] . Affärsbiträde från 1915 till 1918 i Stommen, Horla (P) [4] .
MMF Erik Erssn Tätting.
Född nr 5 1862-08-25 i Styrsjöbo, Leksand (W) [79] . Död nr 14 1932-06-27 i Yttermo, Leksand (W) [80] . Dräng nr 5 1883 i Styrsjöbo, Leksand (W) [81] .
Hemmansägare nr 14 omkring 1890 i Yttermo, Leksand (W) [82] [83] .
MMFF Erik Andersn Tätting.
Född Nr 5, Tättingsgården 1819-12-19 i Styrsjöbo, Leksand (W) [84] . Död 1895-12-27 i Styrsjöbo, Leksand (W) [85] . Husbonde på nr 5 från 1851 i Styrsjöbo, Leksand (W) [86] .
MMFM Maria Andersdotter.
Född 1823-11-20 i Östannor, Leksand (W) [87] . Död 1899-01-10 i Styrsjöbo, Leksand (W) [88] .
MMM Carin Andersdtr Erkers.
Född nr 6 1858-09-12 i Åkerö, Leksand (W) [89] . Död 1932-10-14 i Yttermo, Leksand (W) [7] . Piga nr 5 till 1883 i Yttermo, Leksand (W) [81] .
MMMF Anders Nilsson Erkers.
Född nr 3 1810-07-13 i Åkerö, Leksand (W) [90] [91] . Död 1879-01-10 i Leksand (W) [92] .
MMMM Brita Jönsdotter.
Född nr 12 1814-12-14 i Yttermo, Leksand (W) [93] .

Relationer och barn

Gift 2005.

Roland Henning Fridh.
Patrick Emanuel Fridh.

Malin Theresia Fridh.

Källor

  1. Sveriges Befolkning 1970
  2. I familjens källor
  3. Göteborgs Gamlestad (O) C:5 (1919-1924) Bild 372 / sid 366 (AID: v82196.b372.s366, NAD: SE/GLA/13182)
  4. Familjekälla (Family Source)
  5. Nyed C:11 (1887-1894) Bild 99 (AID: v8059.b99, NAD: SE/VA/13409)
  6. Sveriges Befolkning 1900
  7. Sveriges Dödbok
  8. Färnebo (S) C:3 (1861-1871) Bild 16 (AID: v6500.b16, NAD: SE/VA/13146)
  9. Färnebo AI:23 (1861-1865) Bild 90 / sid 75 (AID: v11138.b90.s75, NAD: SE/VA/13146)
  10. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 303 / sid 606 (AID: v51909.b303.s606, NAD: SE/ULA/10860)
  11. Ljusnarsberg (T) AI:21a (1882-1891) Bild 223 / sid 217 (AID: v51908.b223.s217, NAD: SE/ULA/10860)
  12. Göteborgs Kristine (O) AIb:12 (1890-1897) Bild 36 / sid 2016 (AID: v35164.b36.s2016, NAD: SE/GLA/13187)
  13. Göteborgs Gamlestad AIIa:1 (1898-1909) Bild 93 / sid 81 (AID: v82160.b93.s81, NAD: SE/GLA/13182)
  14. Göteborgs Gamlestad AIIa:15 (1920-1931) Bild 275 / sid 1468 (AID: v82174.b275.s1468, NAD: SE/GLA/13182)
  15. GID 520.6.79300, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 109/0, B 62/247
  16. Filipstad (S) F:9 (1895-1915) Bild 157 / sid 149 (AID: v169689.b157.s149, NAD: SE/VA/13110)
  17. Rämmen (S) AI:9 (1845-1851) Bild 46 / sid 36 (AID: v13103.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  18. Färnebo (S) AI:20b (1846-1850) Bild 84 / sid 74 (AID: v11130.b84.s74, NAD: SE/VA/13146)
  19. GID 520.6.78900, Rämen, C:2, FVD, 1805-39, 101/0, B 58/247
  20. Rämmen C:2 (1805-1839) Bild 54 / sid 101 (AID: v8144.b54.s101, NAD: SE/VA/13442)
  21. Filipstad F:5 (1856-1860) Bild 54 / sid 61 (AID: v5826.b54.s61, NAD: SE/VA/13110)
  22. Rämmen (S) AI:7 (1832-1837) Bild 110 / sid 104 (AID: v13100.b110.s104, NAD: SE/VA/13442)
  23. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 113 / sid 103 (AID: v13102.b113.s103, NAD: SE/VA/13442)
  24. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 46 / sid 36 (AID: v13102.b46.s36, NAD: SE/VA/13442)
  25. Rämmen (S) AI:8 (1838-1844) Bild 121 / sid 111 (AID: v13102.b121.s111, NAD: SE/VA/13442)
  26. Främmestad (R) C:6 (1861-1875) Bild 44 / sid 81 (AID: v8017.b44.s81, NAD: SE/GLA/13132)
  27. Kristinehamn CI:8 (1837-1860) Bild 22 / sid 34 (AID: v7277.b22.s34, NAD: SE/VA/13289)
  28. Björkvik (D) AI:23b 1886-1891 Bild 330 / Sida 618
  29. Björkvik (D) F:2 1886-1894 Bild 17
  30. Väse (S) AI:25a 1851-1855 Bild 123 / Sida 115 (AID: v8787.b123.s115)
  31. Väse (S) AI:26a 1856-1860 Bild 127 / Sida 118 (AID: v8789.b127.s118)
  32. Väse (S) AI:27a 1861-1865 Bild 142 / Sida 129 (AID:v8791.b142.s129)
  33. Rackeby (R) AI:5 1861-1873 Bild 66 / Sida 59 (AID v56100.b66.s59)
  34. Tun (R) AI:12 1861-1870 Bild 84 / Sida 76 (AID v56544.b84.s76)
  35. Foss (O) AI:13 1867-1875 Bild 25 / Sida 20 (AID v307.b25.s20)
  36. Björkvik (D) AI:20b 1871-1876 Bild 159 / Sida 152 (AID v54488.b159.s152)
  37. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 149 / Sida 142 (AID v54490.b149.s142)
  38. Björkvik (D) AI:21b 1876-1881 Bild 285 / Sida 278 (AID v54490.b285.s278)
  39. Björkvik (D) AI:22b 1881-1886 Bild 304 / Sida 297
  40. Främmestad (R) C:5 (1836-1860) Bild 16 (AID: v8016.b16, NAD: SE/GLA/13132)
  41. Främmestad (R) AI:5b (1834-1857) Bild 107 / sid 231 (AID: v9867.b107.s231, NAD: SE/GLA/13132)
  42. Ljusnarsberg (T) AI:21b (1882-1891) Bild 262 / sid 565 (AID: v51909.b262.s565, NAD: SE/ULA/10860)
  43. Sveriges Dödbok 3 1947-2003
  44. Sveriges Dödbok 1950-99
  45. Kinnared (N) CI:4 1843-1860 Bild 29 (AID: v92726.b29, NAD: SE/LLA/13206)
  46. Göteborgs Gamlestad (O) F:3 1909-1919 Bild 148 / Sida 144
  47. Göteborgs Gamlestad (O) AI:3 1883-1889 Bild 158 / Sida 648
  48. Södra Hestra (F) C:4 1800-1861 Bild 15 / Sida 23 (AID: v36295.b15.s23, NAD: SE/VALA/00363)
  49. Kinnared (N) AI:4 1861-1878 Bild 54 / Sida 49 (AID: v92719.b54.s49, NAD: SE/LLA/13206)
  50. Södra Hestra (F) AI:11 1845-1855 Bild 84 / Sida 74 (AID: v22082.b84.s74, NAD: SE/VALA/00363)
  51. Kinnared (N) AI:3 1851-1861 Bild 12 / Sida 19 (AID: v92718.b12.s19, NAD: SE/LLA/13206)
  52. GID 1074.22.83200
  53. Tanum (O) C:5 (1838-1860) Bild 123 / sid 237 (AID: v1266.b123.s237, NAD: SE/GLA/13545)
  54. Göteborgs Gamlestad (O) F:4 1920-1928 Bild 238 / Sida 234
  55. Göteborgs Kristine (O) CI:6 1797-1819 Bild 203 / Sida 399
  56. Göteborgs Kristine (O) CII:2 1804-1823 Bild 180 / Sida 353
  57. Tanum (O) AI:21 (1851-1857) Bild 272 / sid 529 (AID: v253.b272.s529, NAD: SE/GLA/13545)
  58. Østfold fylke, Østre Fredrikstad, Ministerialbok nr. 1 (1878-1909), Døde og begravede
  59. Göteborgs Domkyrkoförsamling (O) AIa:18 1883-1890 Bild 290 / Sida 281
  60. K: 632.4.19400, AIA:21 HF 1883-90, Gbg Domkyrko (O)
  61. GID 100014.108.33000, _scb Göteborg O Boh., HIAA:1078, VD, 1893, 0/0, B 330/464, Gbg Gustavi (O)
  62. Göteborgs Gamlestad C:5 (1919-1924) Bild 434 / sid 428 (AID: v82196.b434.s428, NAD: SE/GLA/13182)
  63. Horla C:2 (1873-1894) Bild 46 / sid 37b (AID: v43851.b46.s37b, NAD: SE/GLA/13217)
  64. GID 100015.46.6300, _scb Älvsborgs, :1019, F, 1891, 0/0, B 63/466
  65. Göteborgs Haga AIIa:30 (1909-1935) Bild 95 / sid 490 (AID: v82660.b95.s490, NAD: SE/GLA/13184)
  66. Angered AIIa:2 (1911-1928) Bild 378 / sid 373 (AID: v81793.b378.s373, NAD: SE/GLA/13010)
  67. Göteborgs Gamlestad AIIa:18 (1920-1931) Bild 259 / sid 2651 (AID: v82177.b259.s2651, NAD: SE/GLA/13182)
  68. Horla (P) AI:7 (1864-1880) Bild 36 / sid 30 (AID: v43848.b36.s30, NAD: SE/GLA/13217)
  69. GID 678.12.27500, Siene, AI:7, HFL, 1861-68, 109/0, B 61/86
  70. GID 581.15.100, Horla, SCB, D, 1898-1920, 0/0, B 1/83
  71. GID 678.1.17900, Siene, AI:6, HFL, 1854-63, 25/0, B 20/101
  72. GID 583.5.1300, Hol, C:3, FVD, 1850-72, 6/0, B 13/128
  73. GID 583.14.106500, Hol, C:1, FVD, 1700-1829, 0/185, B 98/175
  74. GID 583.16.48000, Hol, AI:6, HFL, 1854-64, 140/0, B 150/218
  75. GID 583.12.83000, Hol, AI:5, HFL, 1844-54, 100/0, B 58/85
  76. GID 755.8.83300, Kullings-Skövde, C:2, FVD, 1768-1850, 0/159, B 87/201
  77. GID 583.19.16800, Hol, AI:8, HFL, 1880-94, 119/0, B 114/169
  78. Leksand (W) C:18 (1883-1894) Bild 423 / Sida 422 (AID: v130825.b423.s422, NAD: SE/ULA/10826)
  79. Leksand (W) AI:16c 1857-1867 Bild 527 / Sida 516 (AID: v130773.b527.s516, NAD: SE/ULA/10826)
  80. Leksand (W) F:33 (1919-1938) Bild 2140 / Sida 203 (AID: v183925.b2140.s203, NAD: SE/ULA/10826)
  81. Leksand (W) EI:6 (1862-1887) Bild 192 (AID: v130833.b192, NAD: SE/ULA/10826)
  82. Leksand (W) C:19 (1895-1905) Bild 2380 / Sida 232 (AID: v130826.b2380.s232, NAD: SE/ULA/10826)
  83. Leksand (W) C:19 (1895-1905) Bild 1060 / Sida 100 (AID: v130826.b1060.s100, NAD: SE/ULA/10826)
  84. Leksand (W) C:11 (1810-1825) Bild 200 / Sida 195 (AID: v130818.b200.s195, NAD: SE/ULA/10826)
  85. Leksand AI:20f (1889-1898) Bild 153 / sid 147 (AID: v130793.b153.s147, NAD: SE/ULA/10826)
  86. Leksand (W) AI:15a 1847-1856 Bild 461 / Sida 458 (AID: v130767.b461.s458, NAD: SE/ULA/10826)
  87. Leksand (W) C:11 (1810-1825) Bild 284 / Sida 279a (AID: v130818.b284.s279a, NAD: SE/ULA/10826)
  88. Leksand AIIa:6 (1898-1916) Bild 1530 / sid 147 (AID: v130800.b1530.s147, NAD: SE/ULA/10826)
  89. Leksand (W) C:13 (1838-1861) Bild 462 / Sida 457 (AID: v130820.b462.s457, NAD: SE/ULA/10826)
  90. Leksand (W) C:11 (1810-1825) Bild 10 / Sida 7 (AID: v130818.b10.s7, NAD: SE/ULA/10826)
  91. Leksand (W) AI:16a 1857-1867 Bild 351 / Sida 330 (AID: v130771.b351.s330, NAD: SE/ULA/10826)
  92. Leksand (W) AI:19f 1878-1888 Bild 121 / Sida 102 (AID: v130786.b121.s102, NAD: SE/ULA/10826)
  93. Leksand (W) C:11 (1810-1825) Bild 107 / Sida 104 (AID: v130818.b107.s104, NAD: SE/ULA/10826)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.rolfgepersson.com rop@reserop.se Framställd 2019-07-14 av Rolf Persson med hjälp av Disgen version 2018.
Startsida.